Az oktatási tárca nem támogatja a gazdasági tanácsok vitaanyagát

Fontos - 2007-05-04
Az állam nem kíván kivonulni a hallgatók után járó normatív finanszírozásból - hangsúlyozta Arató Gergely államtitkár a hét egyetem gazdasági tanácsa által összeállított, múlt héten napvilágot látott vitaanyagra reagálva. Hozzátette, a Bokros Lajos, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke által szerkesztett anyag nem tükrözi az oktatási tárca és a felsőoktatás döntő többségének álláspontját.

A gazdasági tanácsok által összeállított anyag többek között megszüntetné a felsőoktatási intézmények normatív alapú (fejkvóta rendszerű) támogatását, megszűntetné az oktatók közalkalmazotti jogállását és a tandíjból fedeztetné az oktatók fizetésének jelentős részét. A reform továbbá megszüntetné azokat az intézményeket, amelyek fizikai és humán infrasturktúrája nem éri el a kívánt, minimális szintet, és "súlyponti iskolákat" hozna létre, melyek kiemelt állami támogatást kapnának. A vitaanyag szerzői az államilag támogatott és költségtérítéses képzésre járók tandíját egységessé tennék és az intézmények gazdasági és oktatási irányítását szétválasztanák.

 

Az oktatási tárca nem változtat a Felsőoktatási Kerekasztal ülésein elfogadott reformtervezeten

Arató Gergely elmondta, az oktatási tárca fontos vitaanyagként tekint a felsőoktatás szerkezeti, finanszírozási átalakításáról szóló javaslatra, de a kormány tartja magát a Felsőoktatási Kerekasztal ülésein megszavazott reformtervezethez, amely élvezi a rektorok, oktatók és hallgatók többségi támogatását.

 

A felsőoktatási reformtervezet öt sarkalatos pontja

A felsőoktatási reformtervezettel kapcsolatban az államtitkár kiemelte a felsőoktatás minőségének fejlesztését, mint az egyik legsarkalatosabb pontot. A tervek szerint az intézmények teljesítményének mérése alapján összeállított rangsorokat nyilvánosságra hozzák, hogy a felvételizők pontos képet kapjanak a kiválasztott egyetem vagy főiskola színvonaláról.

A képzés szerkezetének átalakítása már elkezdődött az államilag finanszírozott országos keretszám átalakításával, miszerint a bölcsész és jogtudományi karokra kevesebb, az egészségügyi képzésre ugyanannyi, és a természettudományos és informatikai szakokra kismértékben több hallgatót lehet felvenni a 2007/2008-as tanévre.

Megváltoztatják a finanszírozási rendszert is, ennek jegyében már bevezették a fejlesztési részhozzájárulást. A felsőoktatási törvény tervezett módosításával kiszámítható, többéves megállapodást kötne az állam a felsőoktatási intézményekkel azok finanszírozásáról. Átalakítják továbbá a hallgatói juttatások rendszerét, s tovább folytatódik az oktatási épületek és a kollégiumok fejlesztése.

edupress.hu