Hajdú-bihari önkormányzat: totális intézményátalakítás

Fontos - 2007-06-28

A  működőképesség határán vannak a megyei önkormányzat intézményei. Ennek igazolására Rácz Róbert, a hajdú-bihari közgyűlés elnöke Debrecenben sajtótájékoztatón elmondta: a megyei önkormányzatnak nyújtott idei központi költségvetési támogatás 1,2 milliárd forinttal kevesebb, mint egy évvel korábban. A Kenézy kórház további 2 milliárd forinttal kap kevesebbet, mint tavaly.

Rácz Róbert közölte: a pénteki közgyűlés a Kenézy kórházat intézményből két kft.-vé alakítja át. Az átalakítás legfőbb céljának a kórház köztulajdonban tartását, az ellátási színvonal megőrzését és a munkahelyek megtartását nevezte.

 

Elmondta azt is, hogy a korábban négy kht.-ban, illetve négy intézményben működő szociális ellátórendszerüket két kht.-ba szervezik át. Ugyancsak jelentős változások lesznek a közművelődési, közoktatási és gyermekvédelmi intézményekben is.

 

Az önkormányzat megszűnteti a Kölcsey Közművelődési Intézetet, amelynek megmaradt feladatait a megyei könyvtár, illetve a Megyegazda Kft. veszi át. Ugyancsak átszervezik a múzeumi hálózatot; ennek során a helytörténeti gyűjteményeket átadják a települési önkormányzatoknak.

 

Filep Miklós főosztályvezető sajtótájékoztatón hozzátette: a pedagógiai-szakmai szolgáltatásokra közoktatási megállapodás megkötését kezdeményezik a debreceni önkormányzattal.

 

Berettyóújfaluban 80,5 millió forintos saját forrásból, illetve 20 millió forintos központi támogatásból 24 speciális szükségletű fiú számára teljes körű ellátást biztosító gyermekotthoni elhelyezést alakítanak ki, amely 19 új munkahelyet jelent.

Az átalakítások 80 személy munkahelyének megszűnésével járnak, ami viszont - Rácz Róbert szerint - töredéke annak, mintha a kormányzati alulfinanszírozást egyenesen áthárították volna az intézményekre.

 

Filep Miklós közölte azt is, hogy a hajdú-bihari önkormányzat négy kiemelkedő jelentőségű történelmi hely - Álmosdon, a Kölcsey emlékház és az álmosdi csata emlékműve, a kismarjai református templomban található bocskai sírok, és a nagykereki kastélymúzeum - történeti emlékhellyé nyilvánítását kezdeményezi az Országgyűlésnél.