Széles körben elismert szakemberek véleményét kéri ki Lantos Csaba energiaügyi miniszter annak érdekében, hogy a Paksi Atomerőmű a környezet- és vízvédelmi szempontokat szem előtt tartva garantálhassa a hazai fogyasztók zavartalan kiszolgálását.
Csütörtökön tartotta meg alakuló ülését a kapcsolódó szabályozási feladatok és szükséges beavatkozások áttekintésével is foglalkozó tanácsadó testület - jelentette be hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).
A kora tavasszal esedékes következő találkozóig a tagok saját szakterületeiken részletekbe menően megvizsgálják a kérdéskörrel összefüggő tapasztalatokat, trendeket, lehetséges hatásokat és a nemzetközi jó gyakorlatokat - fűzte hozzá a minisztérium közleménye.
Az EM felidézte: idén megdőlt a mindenkori nyári rendszerterhelési csúcs, a tartós kánikulában megugró igényeket időnként csak a belföldi áramtermelési és az importlehetőségek teljes körű mozgósításával lehetett fedezni.
A minisztérium arra is felhívta a figyelmet, hogy a hatályos előírások szerint az érintett Duna-szakasz vizének hőmérséklete a paksi blokkok hűtővizének kibocsátási pontjától folyásirányban számított 500 méteres szelvényben nem haladhatja meg a 30 Celsius-fokot.
E kötelezettség betartása érdekében a Paksi Atomerőmű már akkor megkezdi teljesítményének sávos csökkentését, amint a vízhőmérséklet átlépi a 29,5 fokot.
A klímaváltozás következtében az időjárási körülmények egyre többször vezethetnek a határérték eléréséhez nyáron, elsősorban alacsony vízállás esetén. E hatást erősíti, hogy az atomerőmű üzemelésének kezdete óta a Duna maximális hőmérséklet átlaga közel 3 fokkal emelkedett.
Hozzáfűzték:
A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület életre hívásának egyik célja, hogy e döntések indokolt esetben a szakmai-tudományos megfontolások körültekintő mérlegelése nyomán, világos eljárásrend szerint születhessenek meg - mutatott rá bejegyzésében az EM.
A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület tagjai az Energiaügyi Minisztérium állami vezetői mellett Áder János, korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány kuratóriumi elnöke, Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem dékánja, Cimer Zsolt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Víztudományi Kar, Víz- és Környezetbiztonsági Tanszék megbízott tanszékvezetője, Horváth Ákos, a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont főigazgatója, Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója, Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke és Kiss Csaba, az MVM Zrt. termelési vezérigazgató-helyettese - ismertette a szakértők listáját az Energiaügyi Minisztérium.