Sólyom: az 56-ot átélők számára fontos, hogy öröksége hogyan él tovább

Fontos - 2006-10-26

Azok számára, akik az utolsó generációhoz tartoznak, amely 56-ról tanúskodni tud, nagyon fontos, hogy annak öröksége hogyan száll tovább - mondta Sólyom László szerdán Strasbourgban, az Európai Parlament épületében megrendezett 1956-os témájú kiállítást bevezető szavaiban.

"De azon túl, hogy reméljük, a fiatalok rátalálnak 56 szellemére, és tovább éltetik azt, nem azt várjuk, hogy állandóan ismételgessék, ami régen volt, hanem azt szeretnénk, hogy a mostani szabadságban forduljanak a jövő felé" - fogalmazott a köztársasági elnök, a határokon átívelő Élesdi Művésztelep tárlatának megnyitóján.

 

 A megnyitó az Európai Parlament "magyar hetének" eseménysorozatába illeszkedett. Ennek keretében a testület ünnepi ülésen emlékezett meg az 1956-os magyarországi eseményekről, s azon a magyar államfő beszédet mondott.

 

Az államfő hangsúlyozta az egybegyűltek előtt: azzal ellentétben, amit a televíziók közvetítette képek sugalltak, jól sikerültek a magyarországi megemlékezések. "Nagyon sok helyen voltak méltó és szép megemlékezések, és nagyon fontos, hogy a rádió és a televízió állandóan sugározta az 56-os felvételeket. Mindenki még egyszer átélhette, és a fiatalok megtudhatták, milyen is volt ez" - fejtette ki az államfő.

 

Az eseményen jelen voltak magyar európai parlamenti képviselők is, az Európai Néppárt(EPP-ED), az Európai Szocialisták (ESP) és a Liberálisok és Demokraták (ELDE) soraiból egyaránt. "De azon túl, hogy reméljük: a fiatalok rátalálnak 56 szellemére, és tovább éltetik azt, nem azt várjuk, hogy állandóan ismételgessék, ami régen volt, hanem azt szeretnénk, hogy a mostani szabadságban forduljanak a jövő felé" - hangsúlyozta a köztársasági elnök. Mint a kiállítást kísérő füzet fogalmaz: a romániai Élesden (Alesd), fiatal művészek alapításában 1997-ben létrejött alkotótábor "határokon átívelő" műhely: visszatérő tagjai egy-két vendég kivételével mind magyarok, és jelentős részük romániai magyar.

 

A most Strasbourgban bemutatkozó csoport nagyon szép példája azoknak a bonyolult etnikai, nemzeti és állami viszonyoknak, amely az EU-hoz legutóbb csatlakozott tagállamokat jellemzi - mutatott rá megnyitó beszédében a köztársasági elnök. "A kisebbségek jogi helyzetének tisztázása, e jogok segítése az EU előtt álló egyik nagy kihívás", ami az őshonos kisebbségek esetében az identitás megőrzését jelenti, a bevándorlók esetében az integráció segítését - hangsúlyozta Sólyom László. - Az Európai Parlament, az a testület, amely a demokrácia közvetlen kifejezője Európában, reméljük, hogy meg fogja hallani a kisebbségek szavát is."

 

A művésztelep tárlatának megnyitója az Európai Parlament "magyar hetének" eseménysorozatába illeszkedett. Az október 23-26-i plenáris ülés alkalmával a testület egyebek mellett ünnepi ülésen emlékezett meg az 1956-os magyarországi eseményekről, az ülésen a magyar államfő beszédet mondott.

 

Az ötvenedik évfordulót kísérő strasbourgi magyar események közé tartozik a MÚLTjövő címet viselő fotókiállítás is, amelyhez Göncz Árpád volt államfő írt előszót, és amelyet közösen nyitott meg Sólyom László és Josep Borrell, az Európai Parlament elnöke szerdán. E másik kiállítás korabeli és ugyanazon helyszínekről készült mai fotók segítségével idézi fel az eseményeket. A forradalom pillanatait felvillantó fekete-fehér képek helyszíneit Gárdi Balázs World Press-díjas magyar fotográfus kereste fel kamerájával.

 

 

(MTI)