Az egész világ együtt ünnepli Magyarországgal 1956 ötvenedik évfordulóját - hangsúlyozta Sólyom László köztársasági elnök szombaton Frankfurtban a németországi ünnepi megemlékezésen.
A német alkotmányosság bölcsőjének számító Paulskirchében tartott ünnepség szervezője, egyben a magyar államfő meghívója a Németországi Magyar Szervezetek Szövetsége (BUOD) volt. Az ünnepi megemlékezésen Frankfurt város, illetve Hessen tartomány számos vezetője mellett a németországi magyarság több száz képviselője vett részt. Az ünnepség másik fő szónoka Helmut Kohl korábbi német kancellár volt.
Ünnepi beszédében a magyar államfő hangsúlyozta, hogy 1956 hősei minden tiszteletet megérdemelnek. Szavai szerint ötven év távlatából rajzolódik ki igazán a magyar forradalom és szabadságharc történelmi jelentősége.
A köztársasági elnök utalt arra, hogy az évforduló az egész világ számára ünnep. Ennek kapcsán kiemelte: az ünneplés és az öröm legfőbb oka az, hogy Magyarország immár egy független, demokratikus jogállam, olyan ország, amely saját elhatározásából tagja lett több nemzetközi szervezetnek, mindenekelőtt az Európai Uniónak. "Az 1956-os forradalomnak köszönhetjük azt, hogy a világ pozitívan tekint Magyarországra" - jelentette ki Sólyom László. Beszédében a magyar államfő köszönetet mondott a Német Szövetségi Köztársaság akkori vezetőinek a magyar menekültek segítéséért, befogadásáért. Emlékeztetett arra, hogy a menekültek tíz százalékát a német kormány fogadta be, s számukra rendkívül nagyvonalú támogatást nyújtott.
A magyarországi megemlékezésekkel kapcsolatban Sólyom László hangsúlyozta: az 1956-os forradalomhoz való hűség, az arra való hivatkozás jogossága azon áll, vagy bukik, hogy engedjük-e összemosni a szabad Magyarországot az 1989 előttivel. "Ha valaki a forradalommal és Kádárral is fenn akarja tartani a folyamatosságot, nem ünnepelhet tiszta lelkiismerettel" - jelentette ki beszédében Sólyom László, hangsúlyozva, hogy 1956 emléke ezt nem viseli el.
Divat ma azt állítani, hogy többféle 56 létezik. Ezzel azonban a forradalom emléke és jelentősége értékelődik le - hangsúlyozta a magyar államfő.
Az ünnepség másik fő szónoka, Helmut Kohl korábbi kancellár rendkívüli eseménynek nevezte az ötven évvel ezelőtti magyarországi forradalmat. Hangsúlyozta, hogy 1956 hatalmas hozzájárulást jelentett a kommunizmus összeomlásához, s ezen keresztül ahhoz, hogy Európa ma szabadságban és békében él.
A volt kancellár utalt arra, hogy 1956 vezetett el 1989-hez, ami lehetővé tette a berlini fal leomlását, illetve Németország újraegyesítését. Ezért beszédében ismételten köszönetet mondott az akkori magyar vezetésnek, név szerint említve Németh Miklós volt miniszterelnököt és Horn Gyula korábbi külügyminisztert. Szavai szerint abban az időben a két akkori magyar vezető olyan "nehéz és bátor feladatot" vállalt, amely nélkül aligha valósulhatott volna meg Németország újraegyesítése.
(MTI)