100 milliárd forintra becsülik a kormányzati ingatlanokat

Gazdaság - 2006-11-24

Mintegy 100 milliárd forintra becsüli a 30 fővárosi kormányzati ingatlan összértékét a 250 millió forintnál értékesebb kormányzati ingatlanok értékbecslésével megbízott Immo-Bill Rt. és a Reorg Rt. alkotta konzorcium. Barna István, az Immo-bill Rt. vezérigazgatója csütörtökön az MTI-nek elmondta: a legtöbb gondot a földhivatali nyilvántartás, a helyrajzi és tulajdoni állapotok tisztázása okozza.

A befektetők élénken figyelik a kormányzati ingatlanokkal kapcsolatos folyamatokat, volt már olyan épület, amelyre egy befektető a konzorcium által becsült értéknél jóval többet ajánlott az Immo-bill Rt.-nek, amelynek azonban nem feladata az értékesítés - idézte fel Barna István.

 

A műemléki védelem a vizsgált ingatlanok közül 5-6-ra vonatkozik, a védettség nem feloldható. Funkcióváltás lehetséges, de figyelembe kell venni, hogy például nem lehet új ablakokat kialakítani, falakat bontani - említett példákat Barna István. A műemléki védettség negatív és pozitív hatással is lehet az épület piaci értékére, ez a funkciótól függ. Egy bank vagy biztosító számára kiemelkedően reprezentatív ingatlant jelenthet, míg szálloda esetében a korlátozások közvetetten csökkenthetik a piaci árat - mutatott rá a vezérigazgató.

 

Megjegyezte: a Pénzügyminisztérium épületét éppen ezért nem is javasolják szállodának a dokumentációban. Az épületek vagyonkezelője, azaz a megbízó Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) számára készített, ingatlanonként 40-50 oldalas jelentésben a konzorcium az épületek környezeti, műszaki és összehasonlító piaci értéke alapján becsüli meg az ingatlan árát. A megbízó azonban saját belátása szerint érvényesíti majd az ajánlott összeget az ingatlanok értékesítésekor - jegyezte meg a vezérigazgató. Az értékes ingatlanok egyidejű piacradobása természetesen lenyomná az árat, de ésszerű csoportosítással jó áron lehet értékesíteni őket. Az ingatlanok eladása között rövid szünetet kell tartani, így újra lehet piacot nyerni - ismertette. Hozzátette: az értékesítési sorrend kialakításakor a keresleti tendenciát is figyelni kell majd, de mivel a befektetők is ismerik a listát, készülnek rá.

 

Elmondta: a KVI-nek készített dokumentációban leírják azt is, hogy az ingatlant milyen célra érdemes használni, és mely befektetői csoport érdeklődésére tarthat számot. Ez azonban nem szentírás - fűzte hozzá. Barna István az MTI-nek korábban elmondta: az értékelés keretében egyebek mellett a városrendezési szabályokat, az épületek fizikai kondícióját, a végzett felújításokat és ezeknek az ingatlan értékére gyakorolt hatását, a parkoló-, illetve garázskialakítási lehetőségeket vizsgálják. Emellett ismertetik a műemléki korlátozásokat, valamint a funkciók megváltoztatásához szükséges engedélyeket.

 

A Magyar Állam tulajdonában álló, és a kincstári vagyonkörbe tartozó 50 darab (plusz/mínusz 20 százalék) bruttó 250 millió forint feletti értékű ingatlan forgalmi értékbecslésére június végén írt ki pályázatot a KVI. A nyertes konzorcium ingatlanonként bruttó 633.600 forint fajlagos áron vállalta a munkát, kivételes (listán kívüli) rendelés esetén ingatlanonként 720.000 forintot, a műemléki érték meghatározásához négyzetméterenként 60 forintot számít fel a Közbeszerzési Értesítőben megjelent közlés szerint.

 

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök júniusban jelentette be, hogy a kormányzati takarékossági tervek között szerepel az elképzelés, amely szerint a minisztériumok mai épületeinek eladásával egy új modern kormányzati központ épülhetne fel. A magántőkéből felépülő új kormányzati negyedben mintegy 160-200 ezer négyzetméteren lehet elhelyezni a csökkenő létszámú államapparátust a jelenlegi csaknem 350 ezer négyzetméter helyett.

 

 

(MTI)