A héten kezdődik meg az Országos Érdekegyeztető Tanács szakbizottságaiban a tárgyalás a jövő évi költségvetésről, a versenyszférának ajánlható béremelési mértékről, pénteken már a fórum plenáris ülése is foglalkozik ezekkel a témákkal. Az eddigi kormányzati megnyilatkozások szerint a következő két évben nem lehet a reálbérek javulására számítani.
A szakszervezetek, ha nem is a korábbi évek reálbérjavulását, de legalább egy minimális emelést szeretnének elérni, a munkáltatói érdekképviseletek a kedvezőtlenebb adó- és járulékszabályokra hivatkozva a minél alacsonyabb béremelésben érdekeltek.
Egy évvel ezelőtt az október elején kezdett egyeztetésen hosszú ideig csak a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletek vettek részt, a kormányzat és a nyilvánosság nem szerzett információkat a tárgyalások eredményéről. Arról csak november elején tájékoztatták először a kormányzatot és az újságírókat.
A további, már a kormányzat részvételével megtartott többszöri tárgyalás november végére vezetett eredményre. A megegyezés szerint a 3,5 százalékos reálkereset javulás elérése érdekében 4-5 százalékos bruttó keresetemelést javasoltak a versenyszférának, illetve több évre szóló minimálbéremelésben, a szakképzetteknél bérminimum alkalmazásában is sikerült egyezségre jutni.
Két évvel ezelőtt november közepére, a nyolcadik tárgyalási fordulón jutottak kölcsönösen elfogadható kompromisszumra a munkavállalói, munkáltatói érdekképviseletek, valamint a kormányzat. Akkor arról állapodtak meg, hogy a reálkeresetek 3-4 százalékos javítása érdekében 6 százalék bruttó keresetemelést javasolnak a versenyszférának. (forrás: MTI)