Elfogadhatatlan a villany árának emelése

Gazdaság - 2007-02-04

A villany a privatizált termelők és szolgáltatók köztudomásúan magas, 20, ill. 15 százalék körüli eszközarányos nyeresége miatt eddig is drágább volt az indokoltnál. A tavaly nyári 14, 5 százalékos lakossági áramdráguláshoz képest nem növekedtek a költségek, nincs valódi oka a drágításnak. Az okokat a liberalizációban kell keresni.

A liberalizált villanypiacon az ár tartósan elszakad a szolgáltatás valós fizikai-technikai adottságait kifejező önköltségtől.

 

Júliustól a kormányzat teljesen liberalizálni akarja a piacot, s ennek az előkészítéséhez tartozhat a mostani hatósági áremelés. A hazai versenypiacon az év elejére a közüzemi hatósági áraknál magasabb árak alakultak ki, vagyis a hatósági árszabályozás alacsonyabb árakat tesz lehetővé, mint amit a versenypiac eredményez. A teljes liberalizáció után az egész hazai piacon ezek a magasabb, un. versenyárak fognak kialakulni.

 

A fogyasztói ár akár 20 százalékkal is emelkedhet. Úgy tűnik, hogy még a piacnyitás előtt ezekhez akarja közelíteni a kormányzat az árakat, hogy a teljes piacnyitás várható sokkoló hatását csökkentse. A villanyárak emelését a költségvetés bevételnövelő törekvései is motiválják, mivel az ÁFA révén minden áremelés növeli a költségvetési bevételt. Az energiaszolgáltatók áremelési törekvései itt találkoznak a kormányzati, rövidtávú költségvetési érdekekkel.

 

Társulatunk már sokszor kifejtett álláspontja a villanypiac működésével kapcsolatban változatlan:

-  A villany árszínvonalát a külföldi tulajdonú erőművekkel és áramszolgáltatókkal — az indokolt profit figyelembevételével — kialakított új feltételek mellett mérsékelni kell. Önköltségen alapuló, maximalizált profitot tartalmazó árrakat kell alkalmazni.

-  A közszolgáltatási kötelezettségnek megfelelő ellátást és a hatósági ármegállapítást a háztartási fogyasztók számára a tervezett piacnyitást követően is fenn kell tartani. Az uniós irányelvekben elismert egyetemes szolgáltatás erre lehetőséget teremt

-  A hatósági ármegállapítás önmagában nem jelent garanciát, a hatóság működését demokratizálni kell, létre kell hozni, és szerephez kell juttatni a civil fogyasztóvédelmi szervezeteket.

 -  A magyarországi villanypiaci helyzet reális bemutatásával kezdeményezni kell a villanypiaci EU direktívák felülvizsgálatát, az önköltségalapú, maximalizált profitot tartalmazó árképzés elfogadtatását

-  Változatlanul szükséges az unió más államaiban is ismert szociális tarifa.

 

Energiapolitika 2000 Társulat Elnöksége

 

 Kiadó: Energiapolitika 2000 Társulat

 

 OS