A Népszava meg nem erősített információja szerint az Alkotmánybíróság megsemmisítette a házipénztáradóról szóló, a Gyurcsány-csomagban szereplő törvényt. A taláros testület többségi határozatát november 13-án hozzák nyilvánosságra.
A házipénztáradóról szóló jogszabály alapján az üzletmenet által indokolt mértéket meghaladó állományra 20 százalékos adót vezetnének be. "A házipénztárakban ma mintegy 100 milliárd forint lehet a gazdaságilag nem indokolt összeg" - áll a Gyurcsány-program néven elhíresült Új egyensúly programban. Ez akkor még azt a kitételt is tartalmazta, hogy ha valaki önkéntesen jelentkezik fizetésre, akkor ez év végéig lehetősége van 10 százalékos kedvezményes (részletfizetéssel) megoldást szerezni. A kormány számításai szerint 10-20 milliárd forint többletbevételt hozhat az új adónem a költségvetésnek.
Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke úgy látja, hogy mindez találgatás: lehet, hogy tízszer ennyi, de lehet, hogy tizedennyi a készpénzkészlet. Fogalmunk sem lehet arról, hogy a durván egymillió hazai vállalkozás mérlegadatai, bankszámlái mit mutatnak valójában. Ezért Zara megalapozatlannak tartja a kormány várakozását a várható bevételt illetően.
Veres János pénzügyminiszter arra a felvetésre: mi lesz, ha elvérzik az Alkotmánybíróságon a házipénztáradóról szóló törvény, azt mondta az ATV vasárnapi Pont7 című műsorában, hogy az egyenleget tartani kell, ha ebből nem lesz bevétel, lesz másból, akár más adónem megemeléséből. Másként gondolkodik erről Zara László. Szerinte politikailag is vállalhatóbb lenne például a fekete- és a szürkegazdaságot jobban megszorongatniuk a revizoroknak. Ugyancsak felülvizsgálhatná a kormány az alultervezett áfabevételeket. (forrás: Népszava/privatbankar.hu)