Hét év alatt több mint ezermilliárd agrár- és vidékfejlesztésre

Gazdaság - 2006-10-20

Az Európai Unió új költségvetési időszakában, 2007 és 2013 között agrár- és vidékfejlesztésére 1.250 milliárd forint áll Magyarország rendelkezésére - mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón.

Az Európai Unió új költségvetési időszakában, 2007 és 2013 között agrár- és vidékfejlesztésére 1.250 milliárd forint áll Magyarország rendelkezésére - mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón. Hozzátette: az agrárium a jelzett összegnél többet használhat fel az elkövetkező hét évben, mivel a közvetlen támogatásokra további 1.500 milliárd forint áll majd rendelkezésre.

 

 Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Terv legfontosabb stratégiai célja, hogy a magyar agrárgazdaság potenciáljának 90-95 százalékát hasznosítsa, hasonlóan a fejlett uniós országokhoz. Ez az arány Magyarországon jelenleg 60-65 százalék.

 

A terv társadalmi egyeztetése során - amely nemrégiben zárult le - kiderült, hogy az érintettek véleménye arról, hogy mire használnák a forrásokat, nagy vonalakban megegyezik a szaktárca által előterjesztett felhasználási célokkal.

 

A gazdálkodók és a civil szervezetek zöme is úgy vélte, hogy a szerkezetváltásra és a piacteremtésre kell a legnagyobb összegeket fordítani. A fórumokat 19 megyében és több kistérségben is megrendezte az FVM. A legnagyobb összeget várhatóan a technikai fejlesztés előmozdítására, a modernizációs lemaradások pótlására lehet majd fordítani. Ez a miniszter szerint a rendelkezésre álló összeg mintegy 47 százalékát teszi majd ki.

 

A környezetkímélő gazdálkodás és a fenntartható fejlődés segítésére a pénz mintegy 32 százalékát lehet majd felhasználni. A vidék felzárkóztatására, jövedelemdiverzifikációra, az infrastrukturális helyzet javítására a 7 év alatt rendelkezésre álló források mintegy 11,5 százalékát költenék. A Leader-program keretében a kistérségi együttműködés ösztönzésére pedig mintegy 5,5 százalékot lehetne fordítani, tartalékként pedig további 4 százalék lenne felhasználható.

 

Gráf József hozzátette, hogy a tervekről és a források tervezett felhasználási módjáról tájékoztatják az Európai Unió Bizottságát. Ezt követően előreláthatólag jövő év április 1-jétől lehet majd pályázni a fejlesztési pénzekre. Újságírói kérdésre válaszolva az agrártárca irányítója közölte: a magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a tervezett új uniós kukoricaintervenciós szabályozás ne lépjen életbe, illetve ne teremtődjön precedens arra nézve, hogy egy szabályozást "menetközben meg lehessen változtatni".

 

Gráf József utalt arra, hogy a miniszterelnök levelet írt az Európai Unió Bizottsága elnökének, valamint ő is megkereste levélben az unió mezőgazdasági főbiztosát. A miniszter ugyanakkor közölte azt is, hogy amennyiben az új uniós kukoricafelvásárlási szabályok életbe lépnek, a magyar kormány az Európai Bírósághoz fordul a magyar gazdálkodók érdekeinek védelmében.

 

A miniszter ugyancsak újságírói kérdésre megerősítette, hogy azok a gazdálkodók, akiknek állatait a madárinfluenza miatti kényszerintézkedések során leölték, 100 százalékos kártérítésre számíthatnak. Gráf József az MTI kérdésére válaszolva közölte: jövőre az agrárium várhatóan ugyanúgy, mint az idén több mint 400 milliárd forintos összegre számíthat.

 

A miniszter a leváltásáról szóló híreket úgy kommentálta, hogy nem érez bizalomvesztést, de ha másra van szükség a tárca élén, úgy ennek ő személyesen soha nem lesz akadálya, mert a magyar agrárium érdekeit tartja szem előtt.

 

(MTI)