A magyar munkavállalók 60-70 százalékát foglalkoztató kis- és közepes vállalkozásoknak nem jelent előnyt az, hogy a kutatás-fejlesztés összege levonható a szolidaritási adó alapjából. A kormány tehát megint a feltőkésített multinacionális vállalatoknak adott kedvezményt - mondta a Vállalkozók és Munkaadók Országos Szövetségének főtitkára.
Dávid Ferenc az InfoRádióban azt mondta, hogy bár a kedvezmény "mindössze" 5 milliárd forintos kiesést jelent a költségvetésből, valakinek ezt a hiányt is pótolnia kell. Azaz az összeget azzal fogják megfizettetni, aki nincs a preferált körben. Kijelentette: megint a jobban feltőkésített, gazdagabb vállalkozások kapnak kedvezményt.
Dávid Ferenc szerint felmerül a kérdést, hogy az adókiesést vajon a teljes magyar vállalkozói körtől fogják-e visszaszedni. Azzal kapcsolatban, hogy az Audi kifogásolta megígért adómentességének elvesztését, Dávid Ferenc azt mondta: ezzel egy multinacionális cég is kimondta, hogy ha nem stabil a gazdasági jogi környezet, akkor nem lehet vállalkozni.
Dávid Ferenc azt nem vitatja, hogy egyes vállalkozói csoportokra ösztönzőleg hathat az adókedvezmény, de - mint mondta - az alultőkésített, jó hitellel el nem látott kis- és közepes vállalkozások nem is álmodozhatnak nagy volumenben fejlesztésről vagy piacbővítésről. Hozzátette: igaz, hogy akik a kedvezményt igénybe vehetik, azok a GDP 60-70 százalékát termelik meg. (forrás: InfoRádió)
Kapcsolódó anyag:
Levonható lesz a szolidaritási adóalapból a kutatás-fejlesztésre fordított összeg