A Radiológiai Diagnosztikai osztályt privatizálják, az Onkoradiológiai Osztályt összevonják a sebészeti osztályokkal, ha a megyei közgyűlés augusztus 25-i ülésén megszavazza az előterjesztést. A kórház augusztus 16-án 21,5 millió forinttal rendelkezett, s szállítóinak 767 millió forinttal tartozott.
A Radiológiai Diagnosztikai Osztály a kórház egyik legnagyobb betegforgalmat bonyolító szervezeti egysége, 2005-ben 207 048 fős betegforgalom és 428 804 vizsgálatszám jellemezte tevékenységét. Ellátási területe - traumatológiai ellátásban – kiterjed az Észak-alföldi régió és a megye teljes lakosságára, beleértve Debrecen várost is. A kórházban a radiológiai diagnosztika 3 telephelyen működik a következő feladatok ellátásával:
A Dorottya utcai telephelyen lévő Központi Röntgen részlegen a hagyományos röntgendiagnosztikán kívül komputertomográfia, angiográfia és ultrahang diagnosztika történik. A Bartók Béla úti röntgenrészleg fekvő- és járóbeteg szakellátást, gyermek radiológiai hagyományos röntgen és ultrahang diagnosztikai feladatokat lát el. A Bethlen utcai Rendelőintézetben a járóbetegek képalkotó diagnosztikai szakellátását végzik, a hagyományos röntgendiagnosztika mellett ultrahang diagnosztikával foglalkoznak. Itt működik a kórház emlőszűrő állomása, amely a szervezett népegészségügyi szűrővizsgálatok keretében végzi a komplex emlődiagnosztikát.
A szakellátást jelenleg 75 státuszon 69 fő végzi a kórházban, az osztály két műszakos munkarendben dolgozik és ügyeleti ellátást is ad. A radiológiai diagnosztika jelenleg működő gépeinek többsége 1987-ben illetve ezt megelőzően került beszerzésre. A hagyományos röntgen géppark – beleértve az angiográfiát – csaknem teljesen elavult. Képi digitalizálásra, CD-re történő archiválásra csak a komputertomográf laboratóriumban van lehetőség.
A képalkotó vizsgálati eljárások OEP finanszírozása 2005-ben 362,5 millió forint bevételt jelentett a kórház költségvetésében, a berendezések karbantartására kb 16 milliót fordított az intézmény, a közvetlen és közvetett költségek meghaladták az 512 millió forintot. A kórház címzett támogatással megvalósuló műtőrekonstrukciójának keretében az új sürgősségi betegellátás részeként a traumatológiai centrumot kiszolgáló képalkotó diagnosztikai egységeket hoznak létre, de az ezekhez szükséges műszerek beszerzési költségét a címzett támogatás nem tartalmazza és a berendezések megvásárlását megfelelő pénzügyi forrás hiányában a kórház sem tudja vállalni.
Az amortizálódott technikai berendezések karbantartási költségei jelentősen megterhelik a kórház költségvetését, az eszközök cseréjéhez, a modern képalkotó eszközök megvásárlásához és a korszerű digitális technika bevezetéséhez szükséges fejlesztési forrásokkal az intézmény nem rendelkezik, ezért a főigazgató kezdeményezte a képalkotó diagnosztikai tevékenység egészségügyi közreműködővel történő ellátását.
A képalkotó diagnosztika szolgáltatásvásárlással történő ellátása esetén az intézmény költségvetését nem terhelik a tevékenységgel kapcsolatos működési, karbantartási költségek, lehetővé válik a radiológiai műszerpark illetve technika korszerűsítése, összességében tehát magasabb színvonalú, gazdaságosabb és hatékonyabb feladatellátást eredményez.
„Fentiekre tekintettel kérem a közgyűlést, hogy a kórház főigazgatójának kezdeményezésére értsen egyet azzal, hogy az intézmény képalkotó diagnosztikai tevékenységének egészségügyi szolgáltató közreműködésével történő ellátása érdekében a főigazgató indítson a közreműködő kiválasztására irányuló nyílt közbeszerzési eljárást, ahol a közreműködő a saját tulajdonában lévő eszközökkel az általa foglalkoztatott egészségügyi dolgozókkal nyújtja a szolgáltatást” –olvasható az előterjesztésben.
Onkológiai szakellátás: átirányított betegek
A kórház Onkoradiológiai osztálya 40 ágyon végez gyógyító tevékenységet, melyhez heti 55 órában ellátott két szakrendelés és heti 60 óra gondozói ellátás kapcsolódik. Alaptevékenységéhez tartozik a megye területén élő lakosság kemo-, hormon- és brachiterápiás ellátása, onkológiai szakvizsgálata, az utókezelés és kezelés utáni gondozás. Regionális feladatként - igény szerint - intézeti hátteret biztosít a Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centruma Radiológiai Klinika Sugárterápiás osztályán kezelt betegek számára.
Az osztály megkapta az Onkológiai Centrum minősítést. A betegek hatékony és korszerű onkoterápiás illetve diagnosztikai ellátása érdekében - több szakmaterület bevonásával -multidiszciplináris onkoteam alakult, melynek feladata a beteg egyénre szabott kezelésének megválasztása. Az osztály tárgyi és személyi feltételeit tekintve megfelel a biztonságos onkológiai betegellátás szakmai követelményeinek.
Az Onkoradiológiai osztály ágykihasználtsága a 2003-2005. közötti időszakban a következők szerint alakult: 58,4% (2003.), 46,6% (2004.), 30,4% (2005.). Az osztály ágykihasználtsági mutatói 2006. I-IV. hónapban 34-44 százalék között ingadoztak.
Az alacsony - 50% alatti - ágykihasználtság hátterében a kórház főigazgatójának álláspontja szerint helytelen betegirányítási gyakorlat áll, azaz a primer ellátó osztályok egy része az onkológiai ellátást igénylő betegeket nem az Onkoradiológiai osztályra, hanem más intézménybe, többek között a DEOEC Onkológiai Tanszékére irányítják további ellátásra. Az alacsony ágykihasználás következménye a finanszírozás csökkenéséből származó intézményi bevétel kiesés.
A kórház vezetésének határozott szándéka az, hogy az Onkoradiológiai osztály rendelkezésre álló személyi és tárgyi feltételeinek kihasználásával, továbbá egy optimális betegirányítási rendszer kialakításával növelje az osztály betegforgalmát és a kórház finanszírozási bevételeit.
Az osztály ágykihasználtságának és az onkológiai szakellátás helyzetének javítása érdekében a kórház főigazgatója kezdeményezte kórházi belső átszervezéssel az Onkoradiológiai és Sebészeti osztályok összevonását és Onko-sebészeti osztály kialakítását.
Vészhelyzet
A megyei közgyűlés elé került előterjesztésben szerepel a pénzügyi helyzet néhány adata is. Ezek közül a két legfontosabb
A kórház pénzeszközeinek és szállítói kötelezettségei augusztus 16-án.
Pénzeszközök: 21,5 millió forint
Összes szállítói állomány: 767,2 millió forint.
/folytatjuk/
H.I.
Kapcsolódó anyag: