Az alapító okirat előírásainak megfelelően törvényesen működött a Táncsics Mihály Alapítvány kuratóriuma az ellenőrzött időszakban az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) az alapítvány 2009-2010. évi gazdálkodása törvényességének ellenőrzéséről szóló jelentése szerint. A kuratórium vagyont érintő határozatai, valamint a költségvetési támogatás felhasználása - a pártalapítványi törvényben és az alapító okiratban egyaránt megfogalmazott - tudományos, ismeretterjesztő, kutatási, oktatási célok megvalósítására irányultak.
Az MSZP által 2003-ban alapított, most negyedik alkalommal ellenőrzött alapítvány az említett időszakban összesen mintegy egymillió forint (2009-ben 603 ezer, 2010-ben 436 ezer forint) bevételt mutatott ki, amelynek 93 százaléka mindkét évben a központi költségvetésből származott - áll az ÁSZ-jelentés MTI-hez szerdán eljuttatott összefoglalójában.
Ezen kívül magánszemélyektől kaptak összesen 229 ezer forint támogatást. Az adományok a pártalapítványi törvénynek megfelelően az alapítvány pénzforgalmi számlájára a magánszemélyek pénzforgalmi számlájáról érkeztek, a támogatók beazonosíthatóak voltak, az adományok elfogadásáról minden alkalommal döntött a kuratórium.
Az ÁSZ közlése szerint az alapítvány összesen 963 ezer forint (2009-ben 602 ezer, 2010-ben 361 ezer forint) összegű ráfordítást számolt el, amelynek 84 százalékát a cél szerinti feladatok megvalósításának közvetlen költségei, 8 százalékát a működés során felmerült költségek, további 8 százalékát az egyéb ráfordítások tették ki. Az alapítvány cél szerinti tevékenységét egyrészt a magánszemélyek és a szervezetek részére nyújtott támogatásokkal, másrészt a saját szervezeti keretei között végzett tevékenységekkel, továbbá az általa létrehozott gazdasági társaságán keresztül végezte - derül ki a jelentésből.
A támogatott magánszemélyekkel és szervezetekkel a kuratórium elnöke szerződést kötött, részükre a támogatásokat a szerződésekben foglaltak szerint folyósították. A kapott támogatásokról a kedvezményezettek elszámolást készítettek, az ellenőrzött támogatottak közül 14 (26 százalék) határidőn túl számolt el. A késedelmes elszámolások hiánypótlást követően, kuratóriumi döntéssel lezárásra kerültek - rögzíti a számvevőszék, amelynek megállapításai szerint egy támogatott nem teljesítette elszámolási kötelezettségét, vele szemben a szerződésben foglalt szankciókat (fizetési meghagyás, szerződésbontás) érvényesítették.
Az alapítvány által létrehozott Kapcsolat.hu Kommunikációs és Szolgáltató Nonprofit Kft. (Kft.) internetes portált működtetett, amely az alapítvány és az iránta érdeklődők közötti kapcsolattartást és információáramlást segítette elő - olvasható a dokumentumban, amely szerint az alapítvány a portál üzemeltetésére 2009-ben 132 ezer, 2010-ben 41 ezer forintot fizetett ki a kft. részére, a cég vállalkozási díjának csökkentésével egyidejűleg a feladatok körét nem szűkítették. A szerződéssel és annak módosításaival összefüggésben felvetődhet a szolgáltatás és ellenszolgáltatás közötti értékaránytalanság, de a feltárt körülmények teljes körű kivizsgálása az ÁSZ rendelkezésére álló eszközökkel nem volt lehetséges - jegyzi meg a jelentés.
Az alapítvány számviteli szabályozását az előző ÁSZ-ellenőrzés felhívására megújította, a számviteli szabályzatok megfeleltek a jogszabályoknak, kivéve a hatályos számlarendet, amely nem tartalmazta az alapítványi sajátosságokat.
Az alapítvány eleget tett éves beszámoló-készítési kötelezettségének, az egyszerűsített éves beszámolókat mindkét évben a jogszabályi előírásoknak és a belső szabályzatoknak megfelelően állította össze, a 2009-es és a 2010-es gazdálkodásról szóló éves jelentéseket a pártalapítványi törvény előírásai szerint elkészítették, a Hivatalos Értesítőben és honlapjukon határidőre közzétették.
Az ÁSZ szerint a költségeket az alapítványok gazdálkodási rendjéről szóló kormányrendelet előírásának megfelelően elkülönítették, a házipénztári nyilvántartások vezetése szabályszerű volt, az eszközbeszerzéseknél és a ráfordítások elszámolásánál érvényesítették a kötelezettségvállalás, a teljesítésigazolás és az utalványozás, valamint a banki aláírás szabályait. A bizonylati elv és fegyelem érvényesült a 2009-2010. évi ellenőrzött bizonylatok esetében, a bizonylatok alaki és tartalmi kellékeire vonatkozó számviteli törvényi követelmények teljes körűen teljesültek.
Az alapítványnál az ellenőrzési feladatok szabályozása teljes körű volt, az előző ÁSZ-ellenőrzés során feltárt hiányosságokat megszüntették - rögzíti az MSZP pártalapítványáról szóló jelentésében a számvevőszék.