Az EP és az Európa Tanács vezetőihez fordul a DK az országgyűlési törvényjavaslat miatt

Jogtudor - 2012-03-19

- Az Európai Parlament (EP) elnökének és frakcióvezetőinek, az Európa Tanács főtitkárának, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) vezetőinek, valamint a Budapestre akkreditált nagyköveteknek írt levélben kifogásolja az országgyűlési törvényjavaslatot a Demokratikus Koalíció (DK), amelyet a jogszabály elfogadása megakadályozna abban, hogy parlamenti frakciót alakítson.

Molnár Csaba, a DK ügyvezető alelnöke hétfőn sajtótájékoztatón azt mondta: az alkotmánnyal, a jogalkotási törvénnyel és a jogállamiság alapelveivel is ellentétes a fideszes Lázár János és Gulyás Gergely indítványa, amely visszamenőleges hatállyal fosztaná meg a DK-t a frakcióalakítástól, miután a képviselőcsoport áprilisi létrehozását az alkotmányügyi bizottság tavaly novemberi állásfoglalása lehetővé tette.

    A politikus szerint a mostani javaslatot a hatalom elvesztésétől félő Orbán Viktor "beteges rettegése" szülte, és azt mutatja, hogy a miniszterelnök változatlanul Gyurcsány Ferencet tekinti fő ellenfelének, "az ellenzék vezéralakjának".

    A Fidesz a frakcióalakítás meggátolásával sem tudja megakadályozni, hogy a DK "kőkemény" ellenzék legyen, ha azonban a Ház elfogadja az országgyűlési törvényjavaslatot, a Demokratikus Koalíció panaszt nyújt be az Alkotmánybíróságnak - jelezte Molnár Csaba.

    Ennek megakadályozása érdekében a Gyurcsány Ferenc vezette ellenzéki párt nemcsak nemzetközi szervezetekhez fordul, hanem a magyarországi demokratikus szervezetek támogatását is várja. Az alelnök emlékeztetett arra, az LMP már tavaly ősszel sem értett egyet azzal, hogy a DK csak féléves moratórium után alakíthasson frakciót. Magatartásának felülvizsgálatára kérte viszont az MSZP-t, amely véleménye szerint akkor "dicstelen koalíciót" kötött a Fidesszel és a Jobbikkal, és hozzájárult ahhoz, hogy a DK ne hozhassa létre képviselőcsoportját.

    Lázár János és Gulyás Gergely múlt szerdán nyújtotta be az országgyűlési törvényjavaslatot, amely a frakcióalakításról kimondja: képviselőcsoportot alakítani az előző általános választáson országos pártlistát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz vagy annak jogutódjához tartozó képviselők jogosultak. A jelenlegi parlamenti ciklusban frakciót az eddigi tíz helyett legalább tizenkét képviselő alakíthatna, 2014-től, amikortól 199 tagú lesz a Ház, pedig minimum öt.

    A DK-hoz tartozó tíz független képviselő tavaly októberben lépett ki az MSZP-ből.