Életfogytig tartó fegyházbüntetést szabott ki a Debreceni Törvényszék 

Jogtudor - 2012-10-12

Dr. Nagy Antal vezette tanácsa T.Gyula elsőrendű és K.Róbert másodrendű vádlottakra egy 2005-ben, nyereségvágyból, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés bűntette miatt.

A vádlottakat 10 évre eltiltotta a bíróság a közügyek gyakorlásától, a fegyházból pedig leghamarabb 30 év múlva kerülhetnek feltételesen szabadlábra.

Az ügy harmadrendű vádlottját (Á.Anita) a bíróság felmentette, a bűnpártolás nem volt bizonyított. Az ügyész az I. és II. rendű vádlottra vonatkozó ítéleteket tudomásul vette, a III. rendű vádlott felmentő ítélete ellen fellebbbez. Az I.rendű vádlott hatályon kívül helyezést, másodsorban enyhítést kért. A II. rendű vádlott továbbra is tagadja a bűncselekmény elkövetését és felmentést kért. Az ítélet így nem jogerős. A két vádlottnak egyébként meg kell fizetnie fejenként mintegy 3 és fél millió forint bűnügyi költséget is.

 

A tényállás ill. az ítélet ismertetését egyébként T.Gyula többször is megszakította, személyeskedésektől sem mentes közbeszólásai során ("hazugság az egész") azt sérelmezte, hogy ennyire súlyos büntetést kapott. Csak többszöri figyelmeztetés után hallgatta végig úgy-ahogy az ítélet kihirdetését. A bíró indoklásában elmondta: egyértelműen kiderült, hogy az I. és a II. rendű vádlott még a sértett megkötözése után, kiszolgáltatott helyzetben is folytatta a bántalmazást, hogy hozzájussanak a remélt vagyonhoz. A férfi halálát végzetes orrcsont-törés okozta. Dr. Nagy Antal hozzátette azt is: az elmúlt időszakban elszaporodtak azok a bűncselekmények, emberölések, amelyeket egyedül élők sérelmére követnek el, haszonszerzés céljából.

 

Az ügy menetét egyébként az elhúzódó nyomozás lassította, az I. rendű vádlott 2007-ben tett besimerő vallomása mellett ugyanis folyamatosan mindenféle bűncselekményt akart a III. rendű vádlott nyakába varrni és ezeket a nyomozóhatóságnak mind le kellett ellenőriznie. A Debreceni Törvényszékre 2009. februárjában került az ügy, azóta 31 tárgyalási napot tartottak és a tanács több mint 100 tanút hallgatott meg.

 

xxxx

A vádirat szerint T. Gyula és Á. Anita 2003-ban ismerkedtek meg Budapesten. Tartós munkaviszonyuk egyiküknek sem volt, állandósult náluk a pénzzavar, emiatt sok volt közöttük a konfliktus. 2004 nyarán Derecskén vettek házat azzal, hogy új életet kezdenek. A férfi azonban továbbra sem dolgozott, a nő pedig keveset keresett. 2004 szeptemberében keveredtek először V. László sértetthez, aki újságokban hirdette, hogy használt hűtőgépek és más háztartási berendezések értékesítésével foglalkozik. A sértett és a pár között kifejezetten jó viszony alakult ki. T.Gyula és Á.Anita úgy gondolta, hogy a férfi jómódú lehet, komoly készpénzzel, ékszerekkel is rendelkezhet, kifigyelték a páncélszekrényét is. 2005 őszére egyre komolyabbra fordultak a pénzügyi viták. T.Gyula többször is felvetette, hogy akár erőszak útján is pénzt kellene szerezni a „hűtőstől”. Á.Anitának is tetszett az ötlet, többször is beszélgettek arról, hogy „meg kellene csinálni a hűtőst”. Kapóra jött, hogy a sértett árulni kezdte a házát, így ingatlanvásárlás ürügyén T.Gyula és Á.Anita 2005. őszén újra elmentek hozzá, a férfi pedig alaposan végigmutogatta nekik a házat.

Időközben a pár Budapestre költözött, a nő ott kapott munkát, az anyjánál laktak Alsónémedin, de nem tudtak fizetni, így a pénzügyi konfliktus tovább mélyült. V.László, a „hűtős” továbbra is téma volt. Az I.rendű vádlott egy pesti munkásszállón megismerkedett K.Róberttel, aki kecsegtetőnek találta a 600 ezer – 1 millió forint körülire becsült pénz megszerzését. Megbeszélték, hogy együtt újra felkeresik a sértettet és K.Róbert vevő-jelöltként mutatkozik be. Á.Anita 2005. november 27-én tette vonatra őket Kőbánya-Kispesten és azon aggódott, hogyha nem tudnak elég értéktárgyat szerezni, akkor nem javul az anyagi helyzetük.

Az I. és II. rendű vádlott késő délután érkezett Debrecenbe, feltankolták magukat némi alkohollal, majd este 9 körül a sértetthez mentek, aki nem volt otthon. Másfél óra múlva még mindig üres volt a ház, átmásztak a kerítésen és az éjszakát egy melléképületben töltötték. Hajnalban kimásztak, 7-8 körül visszatértek, ekkor a sértett már kinyitotta az ajtót, barátságosan és kávéval fogadta őket, majd körbevezette őket az épületben. Az emeleti hálószobában T.Gyula megpróbálta ököllel állon vágni, a férfi azonban védekezni próbált. Ekkor ketten estek neki, K.Róbert a mellkasára térdelt, ököllel ütötték, majd egy videó-készülékkel is fejbe vágták, összekötözték kezét, lábát, betömték a száját és tovább ütlegelték. A sértett azonban nem mondta el mit hol tart. A két férfi átkutatta a házat, ahol végül 340 ezer Ft készpénzt és 367 ezer Ft értékű ékszert találtak. Amikor ezt követően ránéztek a sértettre, az már nem mutatott életjelet, az I. rendű vádlott rosszul is lett. Beszálltak a sértett autójába, a vasútállomáshoz mentek, majd taxival Mikepércsre, ahonnan több átszállással vonattal, busszal utaztak Budapestig. A pénzt és az ékszereket megfelezték. K.Róbert ismeretlen helyre távozott, T.Gyula pedig barátnőjéhez ment.

A meggyilkolt férfira még aznap barátja talált rá, miután többször hiába kereste telefonon.

A pár már a gyilkosság elkövetése előtt is azt tervezte, hogy Hollandiába költözik, így a bűncselekmény után odautaztak. Csaknem másfél évvel később azonban T.Gyula nem bírt tovább lelkiismeret furdalásával és telefonon jelentkezett a magyar rendőrségen, ahol mondták, adja fel magát odakint. Meg is tette, a holland rendőrség 2007. márciusában vette őrizetbe, 2007. novemberében hozták haza.