Írásbeli megállapodás is rögzítheti a jövőben, hogy az elkövetők miként rendezik az általuk okozott sérelmeket és károkat a sértettekkel. Az elkövető és a sértett a polgári eljárásoknál már alkalmazott közvetítő (mediátor) segítségével kezelheti konfliktusát. Minderről szerdai ülésén döntött a kormány.
Hazánk európai uniós tagságából fakadó kötelezettségének eleget téve döntött a kormány a közvetítői eljárás bevezetéséről. A bűncselekménnyel okozott kár jóvátételét és a terhelt jövőbeni jogkövető magatartásának elősegítését egyaránt célzó eljárás egyszerűbbé, hatékonyabbá és gyorsabbá teszi a viták rendezését, ugyanakkor az igazságszolgáltatás terheit is mérsékli a későbbi perek kiváltásával.
A kizárólag az érintettek hozzájárulásával lefolytatható eljárás egyaránt szolgálja a sértett és a terhelt érdekeit. A sértett a büntető-, illetve a polgári peres eljárásnál egyszerűbb eljárásban kaphat elégtételt, a terhelttel szembeni büntetőeljárás pedig adott esetben megszüntethető, vagy enyhébb szankció szabható ki az általa teljesített jóvátétel következtében.
Emellett az eljárás alkalmas arra, hogy az elkövető szembesüljön tettének következményeivel és ezért felelősséget vállaljon. A sértettet segítheti ugyanakkor az áldozattá válásból fakadó pszichés következmények feldolgozásában.
Az Európa csaknem minden országában alkalmazott eljárás elsősorban a kisebb súlyú vagyoni, közlekedési és személy elleni bűncselekmények esetében alkalmazható. A közvetítői eljárást a büntetőügyben eljáró bíróság, illetve ügyész székhelye szerint illetékes pártfogó felügyelői szolgálat közvetítői tevékenységet végző pártfogó felügyelője folytatja le.