Az új Büntető Törvénykönyvben kiemelt szerepet kap a fogyasztók védelme. Szigorú büntetést helyez kilátásba többek közt azok számára, akik rossz minőségű terméket hoznak forgalomba, vagy annak megfelelőségét hamisan tanúsítják, illetve azoknak, akik fogyasztókat megtévesztő magatartást tanúsítanak.
Az új BTK-ban fokozott hangsúlyt kap a termékbiztonság, hiszen a jogszabály értelmében három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az, aki rossz minőségű terméket jó minőségűként hoz forgalomba. Bűncselekménynek minősül például a nem megfelelő minőségű élelmiszer forgalomba hozatala is - derül ki a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének szerkesztőségünknek eljutatott közleményéből.
Még szigorúbb büntetés kerül kiszabásra, ha valaki jelentős mennyiségű vagy értékű rossz minőségű termékre követi el a bűncselekményt: ekkor egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés-büntetést is kiszabható.
A fogyasztókhoz eljutó termékek biztonságosságát szolgálja a megfelelőség hamis tanúsításának tényállása is, ha valaki valótlan adatot közöl, három évig terjedő szabadságvesztéssel kell számolnia.
A fogyasztók megtévesztésének büntetőjogi tényállása szintén szigorításra kerül. A törvény itt külön kitér a termékbemutatók esetkörére. A szervezett termékbemutató fogalma is meghatározásra kerül, így ez alatt a termék forgalmazása céljából szervezett utazást kell érteni vagy az egyes rendezvények alkalmával folytatott kiskereskedelmi tevékenységet.