Aggasztó, hogy szeptemberben több mint 4 százalékkal csökkent éves szinten a magyar kivitel és behozatal, de a visszaesést részben naptárhatások okozták és pontos következtetést csak a szeptemberi ipari termelési adatok pénteki közlése után lehet alkotni - mondták banki elemzők az MTI-nek csütörtökön.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtöki közlése szerint éves szinten 4,3 százalékkal csökkent szeptemberben az euróban mért magyarországi kivitel, míg az import 4,6 százalékkal mérséklődött. A külkereskedelmi egyenleg októberben 739,1 millió többletet mutatott, kevesebbet az előző év hasonló időszaki 752,9 millió eurónál.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője elmondta: az egyenleg elmaradt az általa várt szinttől, és a kivitelben és behozatalban tapasztalt visszaesés mértéke "nem tűnik túl pozitív hírnek". Megjegyezte ugyanakkor, hogy az adatok nem veszik figyelembe, hogy szeptemberben kevesebb munkanap volt. "Csak a pénteki ipari termelési adatok alapján alkothatunk tiszta képet a szeptemberi folyamatokról" - értékelt az elemző.
A közgazdász szerint az idei év egészében magasabb lehet a külkereskedelmi többlet, mint 2011-ben, jóllehet - mint mondta - ennek a folyamatnak a másik oldala, hogy visszaesett a belföldi beruházás és a fogyasztás.
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője az export és import volumenének "aggasztó" változását értékelve szintén a vélt naptárhatást emelte ki, s megjegyezte, hogy a naptárhatástól megtisztított mutatók vélhetően stagnálás közeli értéket mutatnak majd.
Az elemző szerint az év hátralevő részében a cserearányok stabilizálódására lehet számítani, miközben a belső kereslet visszaesése miatt az import növekedése továbbra is elmaradhat az exportétól. "Ezért a külkereskedelem többlete javulhat az év végéig" - tette hozzá.
A Takarékbank az év egészében 7,3 milliárd euró többletre számít a tavalyi 7,06 milliárd után, jövőre pedig a többlet elérheti a 8,5 milliárd eurót.