Az EU üvegházhatásúgáz-kibocsátása az elmúlt három évtizedben mért legalacsonyabb szintre csökkent 2019-ben

Környezetvédelem - 2020-11-30

- Az Európai Unió üvegházhatásúgáz-kibocsátása az elmúlt három évtizedben mért legalacsonyabb szintre csökkent 2019-ben, a kibocsátások 24 százalékkal csökkentek az 1990-es szinthez képest - derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett éves uniós éghajlat-politikai eredményjelentéséből. Az unió 27 tagállamában az előző évhez képest 3,7 százalékkal csökkent az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása, miközben a GDP 1,5 százalékkal nőtt.

Tavaly, az előző évhez képest 9,1 százalékkal, azaz mintegy 152 millió tonna szén-dioxid-egyenértékkel volt kevesebb a kibocsátás. Az indoklás szerint a csökkenést különösen a villamosenergia-ágazat idézte elő, ahol a kibocsátások közel 15 százalékot estek, elsősorban azért, mert a szénalapú energiatermelés helyébe a megújuló energiaforrásokból és a gázerőművekből származó energiatermelés lépett. Az ipari kibocsátások közel 2 százalékkal mérséklődtek. A légi közlekedésből származó hitelesített kibocsátások visszafogott ütemben növekednek: 2018-hoz képest 1 százalékkal, azaz mintegy 0,7 millió tonna szén-dioxid-egyenértékkel nőttek. A közlekedésből, az épületekből, a mezőgazdaságból és a hulladékgazdálkodásból származó kibocsátások nem változtak jelentős mértékben a 2018-as szinthez képest.

Az adatok azt mutatják, hogy a gazdaság valamennyi ágazatában fokozni kell az erőfeszítéseket, hogy az Európai Unió 2050-ig elérje a klímasemlegességre vonatkozó közös célokat - közölte az uniós bizottság.