A korábbinál lassabb gazdasági növekedést valószínűsítenek elemzők idén Kínában

Külföld - 2014-09-16

A kormány változó hozzáállása és a vártnál gyengébb, hétvégén napvilágot látott adatok miatt számos elemző lefelé módosította idei GDP-növekedésre vonatkozó becslését, s a kínai kutatók is hasonló trendet valószínűsítenek.

A kínai kormány növekedési célkitűzéseit illetően a korábbinál kevésbé szigorú, s azt érezteti, hajlandó elfogadni a korábban meghatározott évi 7,5 százaléknál kisebb gazdasági bővülést is - írja a brit székhelyű Barclays nemzetközi bank és pénzügyi szolgáltató. Ezeknek az okoknak betudhatóan a szervezet 7,4-ről 7,2 százalékra módosította 2014-es GDP-előrejelzését a hét elején. Hasonlóképp tettek a svájci UBS bank hongkongi részlegének elemzői, akik 7,3 százalékról 7,2 százalékra csökkentették idei becslésüket, fenntartva a 2015-re vonatkozó 6,8 százalékos értéket.

A szakértők  részletes elemzésükben a ingatlanpiac gyengülésének más iparágakra gyakorolt hatását okolják az ipari termelés visszaeséséért, megjegyezve, a tavalyi bázis is magasnak számít. Az ingatlanpiac gyengesége augusztus hónapra az építőipari termékek, a járművek, a bútorok és a háztartási berendezések keresletének visszavetését is eredményezték, s a termelőipari befektetéseket tíz éve nem látott alacsony értékre csökkentették - sorolja a jelentés.

    A gazdasági lassulás kezeléséről Li Ko-csiang miniszterelnök az északkelet-kínai Tiencsinben múlt héten véget megtartott nyári világgazdasági fórumon úgy fogalmazott, azt nem átfogó ösztönzőkkel, sokkal inkább célzott reformokkal kívánják kezelni.

    A gazdaság fellendítése a kormány politikáinak tesztje is lesz - kommenálta a miniszterelnök szavait az UBS, mely szerint ugyanakkor a vezetés retorikájának ellentmondva is beavatkozhat a folyamatokba a következő hónapokban.

    A holland ING a hét elején szintén lefelé módosította növekedési kilátásokat illető várakozásait, a korábbi 7,5 után 7,4 százalékos bővülést jósolva. A pekingi székhelyű Dragonomics kutatóintézet konkrét becslést nem adva annyit írt elemzésében, 7 százalék feletti növekedést vár, a 7,5 százalékos értéket azonban irreálisnak tartja.

    A kínai elemzők maguk is kevésbé bíznak az idei 7,5 százalékos cél elérésében. A Hszinhua hírügynökség témával kapcsolatos összeállításában Jao Jangot, a Pekingi Egyetem hazai gazdasági kutatóintézetének vezetőjét idézi, aki maga is úgy véli, a GDP-bővülés idén 7-7,5 százalékosra lassul majd. Ennek oka a szakember szerint a gazdasági válság továbbra is érezhető hatása, a munkaképes korú lakosság arányának csökkenése és a kínai gazdasági szerkezetátalakítás. Kína a lassulás ellenére is leelőzi az Egyesült Államokat a következő évtized során, és a világ legnagyobb gazdaságává lép elő - vélte Jao. A China Daily gazdasági helyzettel kapcsolatos cikkében azt emeli ki, lassabb, de stabilabb növekedést valószínűsít a következő hónapokra.