A közép-európai régióban a szlovák gazdaság bővül az idén és jövőre is a leggyorsabban, stabil növekedés várható Lengyelországban és Csehországban, míg Magyarországon a növekedési ütem erőteljesen lassul - derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden nyilvánosságra hozott fél éves előrejelzéséből.
A magyar gazdaság növekedési ütemében az idei évi 4 százalék körüli növekedés után erőteljes lassulás várható jövőre és 2008-ban, amikor az adók-és a hatósági árak emelése kezdi éreztetni hatását a lakossági fogyasztásban - olvasható az előrejelzésében.
Az OECD szükségesnek tartja a költségvetési kiadáscsökkentéseket, hogy a megszigorító intézkedések hosszabb távon kedvező hatással járhassanak. A nemzetközi szervezet jelentésében fontosnak tartja a költségvetési konszolidációt, " a szakítást a pénzügyi célok teljesítése elmaradásának magyar szokásával" és szükségesnek tartja, hogy a szerkezeti változásokat tartós kiadáscsökkentések kísérjék.
Az OECD megállapítja, hogy a piacok ugyan kedvezően reagáltak az azonnali kiigazító intézkedésekre, ennek ellenére a költségvetési politika iránti bizalom megingását komoly kockázati tényezőnek tekinti. A stabilizációs tervtől való bármilyen eltérés jelére meginoghat a Magyarországba vetett bizalom- olvasható.
Az OECD megállapítja, hogy az államháztartás hiányára megadott prognózisának nagyjából megfelel a magyar kormány terve, de az OECD a 2008 évi hiányt a tervezettnél 1,4 százalékponttal nagyobbra várja.
A cseh gazdaság a tavalyi 6 százalék körüli ütemben bővül az idén is, mielőtt lassulásba kezd jövőre és 2008-ban. Az infláció ennek ellenére meghaladja majd a 2-4 százalék közötti központi banki célt, részben a keresletoldali nyomás, és főként az energetikai dereguláció miatt. Az OECD főképp a júniusi általános választások után leállított gazdasági reformokkal indokolja a várható költségvetési kockázatokat.
Lengyelország esetében a jövőre és 2008-ban várható 5 százalék körüli GDP növekedést kísérő gyors ütemű béremelkedéseket és a termelékenység javulásának lassú ütemét tekinti az OECD problémát okozónak. Ez azonban a jövőben változhat, amennyiben a magas munkanélküliség hatására enyhül a bérek oldaláról mutatkozó nyomás, és lassul a munkaköltségek emelkedése. Azt várja a szervezet, hogy a központi bank szigorítja majd 2007-ben és 2008 elején a pénzpolitikát, hogy az infláció a 2,5 százalékos cél alatt maradjon.
Az exportvezérelte szlovák gazdaság az idén és jövőre is 8 százalék körüli ütemben bővül. Az inflációs cél (2008 végére 2,1 százalék) teljesítése érdekében a központi bank további kamatemelést hajthat végre, de az OECD szerint még további megszigorítások szükségesek az inflációs cél eléréséhez. Erőteljesebb költségvetési konszolidációt tart fontosnak az OECD, hogy az inflációs nyomás enyhítése és a maashrichti kritériumok teljesítése érdekében.
(MTI/Reuters)