Büntetőeljárás indul a Nyitrán megvert magyar lány ellen

Külföld - 2006-12-01

Büntetőeljárást indított a szlovák rendőrség Malina Hedvig ellen annak alapján, hogy a magyar diáklányt feljelentette egy magát felfedni nem kívánó személy "hamis tanúvallomás és hamis eskü" gyanúja miatt. A feljelentő szerint Malina Hedvig megtévesztette a rendőrséget, amikor augusztusban azt állította, hogy két ismeretlen bőrfejű azért verte meg, mert magyarul beszélt.

A szlovák kereskedelmi hírügynökség, a SITA csütörtökön, a nyitrai rendőrség szóvivőjének tájékoztatására hivatkozva azt jelentette, hogy Malina Hedvig ellen büntetőeljárás kezdődött, amelynek során az ügyben nyomozó rendőrség "gyűjteni fogja a konkrét személy bűnösségét bizonyító, esetleg az azt cáfoló adatokat".

 

 Vádemelésről egyelőre nincs szó. Milos Fábry rendőrségi szóvivő nem tudta megmondani, hogy a nyomozás mikor fejeződhet be, ellenben jelezte: ha a nyomozás eredményei alapján Malina Hedviget elmarasztalják, a lányt a bíróság egytől öt évig terjedő szabadságvesztésre ítélheti.

 

Malina Hedvig augusztus 25-én reggel véresen összeverve ment be a nyitrai egyetem tanszékére, ahol vizsgáznia kellett volna. Tanárai és diáktársai -sérülései és a blúzára írt magyarellenes szöveg miatt - orvosi és rendőri segítséget hívtak a lányhoz. Az első látleletek idegen kéztől származó külsérelmi nyomokat állapítottak meg rajta.

 

A nagy nemzetközi visszhangot kiváltó, és a sajtóban szlovákiai magyarveréséként emlegetett ügyben azonban a szlovák rendőrség két héttel később arra a megállapításra jutott, hogy Malina Hedviget senki sem verte meg, a támadást színlelte, maga találta ki. Robert Fico miniszterelnök rendhagyó módon részt vett azon a rendkívüli sajtótájékoztatón, amelyen belügyminisztere, Robert Kalinák felsorakoztatta a lány állításait cáfoló bizonyítékokat.

 

Az egyetemista és ügyvédje ügyészségi panaszt nyújtott be a rendőrségi eljárás ellen, s bár az ügyészség a panaszt elutasította, a sértett azóta is kitart eredeti vallomása mellett.

 

A szlovák közszolgálati televízió oknyomozó riportfilmje a közelmúltban olyan kételyeket vetett fel, amelyek alapján feltételezhető, hogy az ügyben esetleg fordulatot ígérő bizonyítékok is feltárulhatnak. A riportfilm felvetéseinek azonban eddig semmilyen jogi következménye nem volt.

 

 

(MTI)