Kivételes gyémántokat árvereznek el a héten Genfben

Külföld - 2014-05-12

- Három ritka gyémántot, köztük egy történelmi, a Szövetségesek második világháborús diadalának emléket állító drágakövet árverez el kedden Genfben a Sotheby′s aukciósház, míg a rivális Christie′s a világ legnagyobb tökéletes csiszolt kék gyémántját bocsátja licitre egy nappal később.

    A keddi aukció fénypontjának és minden bizonnyal a legdrágább tételének ígérkezik a Graff Vivid Yellow nevű nárciszsárga gyémánt, egy gyűrűbe foglalt 100,09 karátos darab. A drágakő a legnagyobb élénk fantázia sárga gyémántok közé tartozik, értékét pedig 14,8 és 24,9 millió dollár (3,3-5,55 milliárd forint) közé taksálják. A Sotheby′s emlékeztetett arra, hogy százkarátos súlya és minősége révén a ritkaságok között is ritkaság egy ilyen drágakő. Az eladó kiléte nem ismert.

    Ugyancsak Graff-gyémánt egy másik kivételes kő is: a 103,46 karátos briliáns az egyik legnagyobb ismert kerek gyémánt. A Sotheby′s 3,5-5 millió dolláros összeget (781 millió-1,11 milliárd forintot) remél érte.

    Kalapács alá kerül kedden a Győzelem gyémánt (Victory Diamond) is. A 31,34 karátos, gyűrűbe foglalt fehér drágakő a színét tekintve a legjobb, azaz D (színtelen) besorolású. Tisztaságát nézve a VVS2 kategóriába tartozik, vagyis csak "nagyon-nagyon apró zárványok" vannak benne, típusát tekintve pedig IIa besorolású. A természetes gyémántoknak mindössze 1-2 százaléka tartozik ebbe az osztályba - például a Koh-i-Noor-gyémánt. Ennél csak egy magasabb kategória van, a IIb típus, amely a természetes gyémántok 0,1 százalékának leírására szolgál.

    A kő az Afrikában valaha talált harmadik legnagyobb nyersgyémántból származik, amely csiszolatlanul még 770 karátos - 154 grammos - volt. 1945. január 6-án találták Sierra Leonéban, a Woyie folyóban, akkoriban az volt a legnagyobb hordalékos nyersgyémánt a világon, és csak 25 év elteltével találtak nagyobbat, a 968,9 karátos Sierra Leone Csillagát.

    1953-ban a Briefel and Lemer cég kapott megbízást arra, hogy feldarabolja az óriási gyémántot. A 770 karátból harminc darab, összesen 282,36 karátos drágakő lett. Közülük tíz volt 20 karátosnál súlyosabb. A legnagyobb, 31,35 karátos a Győzelem nevet kapta a Szövetségesek második világháborúban aratott diadala emlékére.

    A lépcsős csiszolású fehér gyémánt Jay Gould vasútmágnás menyéhez, a műkincs- és ékszerkollekciójáról híres Florence J. Gouldhoz, a 20. század három-négy legjelentősebb ékszergyűjtőjének egyikéhez került. A Sotheby′s 4,9 és 7,9 millió dolláros összeget (1,08-1,74 milliárd forintot) remél a gyűrűbe foglalt drágakőért.

    A Christie′s szerdai árverésének fénypontja a világ legnagyobb tökéletes csiszolt kék gyémántja, amely a várakozások szerint 21-25 millió dolláros (4,66-5,54 milliárd forintos) összegért kelhet el.

    A The Blue (A kék) nevű, körte alakú gyémánt 13,22 karátos, tisztaságát tekintve tökéletes - lupe tiszta -, színének besorolása pedig szintén a legjobb, élénk fantázia kék. A ház nem fedte fel az eladó kilétét, és inkább azt hangsúlyozta, hogy a The Blue a legnagyobb élénk fantázia kék gyémánt, amely valaha árverésre került. A kő minden bizonnyal Dél-Afrikából, a mai Cullinan-bányából származik.

    A kék gyémántok mindössze két százalékát adják a világ gyémánttermelésének - emelte ki az aukciósház. A The Blue-hoz fogható színű gyémánt akad, ilyen tisztaságú azonban nem. Az elmúlt évtizedben mindössze három 10 karátos vagy annál nagyobb kék gyémánt került kalapács alá, de ezek egyike sem érte el a 12 karátot és tisztaságát tekintve egyik sem volt tökéletes.

    Alacsonyabb árat, 7,5-9,5 millió dollárt adhatnak a The Ocean Dream nevű gyémántért. Az 5,51 karátos, mély - más források szerint élénk - fantázia kék-zöld drágakövet Közép-Afrikában találták, és különleges, a természetben gyakorlatilag nem létező árnyalata miatt az egyik legritkább a világon.

    Elárverezik a The Rajah, vagyis A rádzsa (király) nevű, vélhetően Indiából származó gyémántot is. A 26,14 karátos színtelen követ, amely egy gyűrűt díszít, az 1800-as években ajándékozta feleségének, Mary Jane-nek Charles Morgan mágnás, aki kapcsolatban állt a Kelet-indiai Társasággal. Az 1880-as években a Tiffany vette meg, majd eladta Isabella Stewart Gardner műgyűjtőnek és filantrópnak. A Christie′s 1997-ben árverezte el először a gyémántot, amelyért most 3-5 millió dollárt (661,57 millió-1,1 milliárd forintot) remél.

    Kiemelkedik a Christie′s kínálatából egy gyémánt Cartier-melltű is a századforduló idejéből, amelyért 7-12 millió dollárt (1,54-2,64 milliárd forintot) várnak.