Külföldi sajtó Magyarországról - Die Welt, Gazeta Wyborcza, Der Standard

Külföld - 2014-07-22

A Die Welt című német konzervatív lap a Jobbikról közölt elemzést keddi számában, míg a Gazeta Wyborcza című lengyel és a Der Standard című osztrák újság a budapesti Szabadság téri, a német megszállás áldozatainak emlékére készített emlékműről írt.

  A Die Weltben Cuki képek jobboldali radikális jelszavak helyett címmel közölt írásban a szerző, Boris Kálnoky kiemelte, hogy a Jobbik "szelídebb arculatot" akar kialakítani, de ez gondokat okoz a tagság körében. Kifejtette, hogy a párt "már nem uszít annyira nyersen a cigányok és zsidók ellen", és Vona Gábor pártelnök "cuki Facebook-fotókkal" kampányol.

    Boris Kálnoky a pártot belülről ismerő forrásokra hivatkozva elemezte az új stratégia fogadtatását, továbbá egyebek között megjegyezte, hogy lélektani jelentősége lehet az európai parlamenti (EP-) választáson elért eredménynek, hiszen a párt támogatottsága korábban választásról választásra növekedett, az EP-választáson viszont megtört ez a trend. Hozzátette: "szerkezeti" gond, hogy a párt nem tud karrierlehetőséget kínálni az aktivistáknak, a budapesti és a vidéki szervezetek viszonyát pedig egy "megoldatlan konfliktus" terheli, mert a legtöbb pozíciót budapestiek töltik be, holott éppen a fővárosiak járultak hozzá legkevésbé a választási sikerekhez.

    A cikk egy változata megjelent a Die Welt hírportálján Taglétszámcsökkenés Magyarország jobboldali radikális pártjánál - az arculatváltás gondokat okoz a Jobbiknak címmel.

http://www.welt.de/print/welt_kompakt/print_politik/article130414983/Mitgliederschwund-bei-Ungarns-rechtsradikaler-Partei.html

    "Egyre erősebb az antiszemitizmus Magyarországon, különösen a szélsőjobboldali Jobbik révén" - írta a Szabadság téri emlékmű kapcsán a Gazeta Wyborcza című lengyel liberális napilap keddi kiadásában. Az Orbán-kormány emlékművet állított, az ellenzék ezt tojással megdobálta című cikkében a szerző, Michal Kokot ellentmondásosnak nevezte a német megszállás áldozatainak emlékművét, a felállítása körüli vitákat ismertetve.

    "A Zsidó Világkongresszus régóta hangoztatja: bár Orbán Viktor miniszterelnököt személy szerint soha nem vádolták meg antiszemitizmussal, saját embereinek túl gyakran engedi meg az ilyen kirohanásokat" - mutatott rá a cikk szerzője, utalva Szakály Sándornak, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatójának januári kijelentésére, miszerint "idegenrendészeti eljárásnak" tekinthető a magyarországi zsidók 1941-es deportálása.

    A német megszállás áldozatainak Szabadság téri emlékműve szimbolikus és példátlan üzenetet közvetít - írja Paul Lendvai ausztriai publicista a Der Standard című osztrák liberális lapban megjelent kommentárjában. Orbán Viktor kormánya ugyanis maga kívánja értelmezni a magyarországi holokausztnak és a csaknem hatszázezer zsidó meggyilkolásának felelősségét - véli a szerző. Lendvai szerint az emlékmű körüli vita kapcsán fontos lenne, ha a csaknem abszolút hatalommal kormányzó Orbán Viktor alapos leckét kapna a múlt feldolgozásából Angela Merkel német kancellártól az uniós csúcs után.