Kuncze Gábor és Kóka János berlini találkozói

Külföld - 2006-11-24

    Az SZDSZ elnöke és a liberális tárcavezető 2 napos berlini megbeszélésen vett részt. Találkoztak Hans-Dietrich Genscherrel volt külügyminiszterrel, Wolfgang Gerhardttal a Friedrich Naumann Alapítvány 2006 májusában megválasztott új elnökével, az FDP korábbi elnökével, Guido Westerwellével az FDP elnökével és egyben parlamenti frakciójának vezetőjével, valamint Rainhard Bütikhoferrel a Zöldek pártjának elnökével.

Hans-Dietrich Genscher régóta jó viszonyt ápol az SZDSZ-szel, a találkozón ezért a közelmúlt magyar belpolitikai eseményeinek hiteles megismerése után megerősítette korábbi ajánlatát, mely szerint szívesen segíti a magyar liberálisok munkáját. Ígérete szerint a jövő évben ellátogat Magyarországra, ahol az SZDSZ rendezvényén is részt vesz.

    A Wolfgang Gerhardt a német liberális párt véleményét fogalmazta meg, amikor a Bundestagban most folyó költségvetési vitát értékelte. Ez nagymértékben azonos az SZDSZ költségvetéssel kapcsolatos álláspontjával, mely szerint nem az adóterheket kell növelni, hanem az embereknél hagyva a pénzt biztosítani kell az öngondoskodás lehetőségét. Mindez egyszerűsítené a komplikált adórendszert és csökkenthetné az idevonatkozó állami kiadásokat is. Gerherdt kitért a Friedrich Nauman Alapítvány tevékenységére és hangsúlyozta, hogy a regionális iroda Budapestről Szófiába történő áthelyezése nem jelenti a magyarországi programok befejezését és a jövőben is fontosnak tartják a liberális értékek erősítését hazánkban.

    Westerwellével értékelték a két liberális párt helyzetét és beszéltek az eddigi jó kétoldalú kapcsolatok további elmélyítéséről különböző szakpolitikai kérdésben.

    Kóka János vezető nagyvállalatok képviselőivel folytatott megbeszélésén több ezer új magyarországi munkahely megtereméséről is szó esett. Wolfgang Tiefensee szövetségi közlekedési miniszterrel tárgyalt a legújabb privatizációs tervekről.

    A német tárgyalópartnereket élénken érdekelte a magyar belpolitikai helyzet és egyetértettek abban, hogy a Magyarország számára alapvető fontosságú a költségvetés egyensúlyának rendezése , a szükséges reformok véghezvitele és mindezekkel együtt a versenyképesség növelése.

    Az út során meghallgatták a német költségvetési vita munka és szociális kérdésekkel foglalkozó ülését.