"Magyarország illiberalizmusa nem hagyható szó nélkül"

Külföld - 2014-08-17
Ezzel a  címmel közölt szerkesztőségi cikket a The Washington Post című amerikai napilap a hétvégén.

   A cikk szerint Orbán Viktor azzal küldte képviselőit Brüsszelbe az elmúlt négy évben, hogy bizonyítsák, félreértik politikáját. A miniszterelnök azonban tusnádfürdői beszédével "kirántotta a szőnyeget saját propagandistái lába alól".

A The Washington Post szerint a kormányfő "kinyilvánította, hogy Magyarországot, az EU és a NATO tagját olyan állammá akarja átalakítani, amely vállalja annak ódiumát, hogy jellegében nem liberális".

    A szerkesztőségi cikk szerint a magyarok "világosan látják, hogy mit forgat Orbán a fejében: a szabad véleménynyilvánítás szigorú visszaszorítását, hátrányos megkülönböztetést a nem keresztényekkel és a roma kisebbséggel szemben, s állami irányítású gazdasági populizmust, amely gyanakodva tekint a magán- vagy a külföldi tőkére". "Valójában amit Orbán egy új, válság utáni politikai modellként vázol, az nem sokban különbözik attól a tekintélyelvű nacionalizmustól, amelyet gonosztevők és sarlatánok alkalmaztak a 20. századon át - köztük a nácikat támogató II. világháborús magyar rezsim" - tette hozzá az amerikai lap.

    A The Washington Post szerint az EU vezetőinek ki kellene józanítaniuk Orbánt "beképzeltségéből". Az EU-nak "világossá kell tennie, hogy tagállamai nem élvezhetik a tagsági viszony gyümölcseit, miközben megsértik szerződésben vállalt  kötelezettségeiket a véleménynyilvánítás szabadsága, a jogrend terén. Az Egyesült Államoknak szintén le kell fokozni kapcsolatait Orbán kormányával. Orbán kizárta magát a demokratikus Nyugatból - eszerint kell bánni vele és kormányával" - szögezte le a The Washington Post című amerikai napilap szerkesztőségi cikkében.