- Az uniópárti, függetlenségellenes kampány vezetője, Alistair Darling nyerte a skóciai függetlenségi népszavazásról rendezett keddi televíziós vitátegy szerdai közvélemény-kutatás, illetve a skót sajtó szerint.
Az ICM cég által a Guardian című londoni napilap számára készített felmérés alapján a nézők 56 százaléka szerint Darling volt a meggyőzőbb, míg 44 százalékuk vélte úgy, hogy Alex Salmond skót miniszterelnök, a függetlenségpárti erők vezetője szerepelt jobban a vitán.
A skót sajtó nagy része is Darlingot - aki a Munkáspárt vezette előző brit kormány pénzügyminisztere volt, jelenleg munkáspárti parlamenti képviselő - nevezte a vita győztesének.
A glasgow-i The Herald azt írta, Darling ejtette az első sebet a csatában. A Daily Record egy angol szóviccel tarkított szalagcímben úgy fogalmazott, Salmondot jól megverték a fonttal kapcsolatos támadásokkal. A The Times, a The Daily Mail és a The Daily Express skót kiadása pedig mind Darlingot kiáltotta ki győztesnek.
A The Scotsman és a Sun skót kiadása viszont óvatosabban fogalmazott, ezek a lapok döntetlenre értékelték a vitát.
A két résztvevő saját győzelmét hangoztatta a vita másnapján. Salmond a BBC brit közszolgálati tévének azon méltatlankodott, Darling "üvöltözött és mutogatott" a vita alatt, Gábor Zsa Zsát idézve pedig azt mondta, "a macsó férfiak nem érnek sokat". Darling ismét azzal vádolta ellenfelét, hogy az nem képes választ adni számos, az emberek mindennapi életét érintő kérdésre, amelyek a függetlenség kimondása esetén felmerülnének.
Darling a kétórás vitában megpróbált egyenes választ kapni Salmondtól arra, hogy mi lesz Skócia fizetőeszköze elszakadás esetén, miután a brit kormány egyértelműen elvetette a fontunió fenntartását. Salmond az újra és újra nekiszegezett kérdésre csak azt ismételgette, hogy "a font Skócia pénze is".
Szintén központi kérdés volt a skót európai uniós tagság, függetlenedés esetén ugyanis a terület kiválna az EU-ból és újra kérnie kellene felvételét. Erre Salmond azt mondta, a konzervatív londoni kormány az egész Egyesült Királyságot ki akarja vezetni az EU-ból, míg Skócia tag akar maradni.
Salmond végig azzal érvelt: nem szól semmi az ellen, hogy Skócia független országként sikeres lehessen. Kijelentette: az éppen Glasgowban megrendezett, minap véget ért idei Nemzetközösségi Játékok 71 részvevő országa közül 49 akkora vagy kisebb mint Skócia. Skóciában több ezer gyermekes család szorul élelmiszersegélyre, miközben a brit kormány óriási összegeket költ az önálló brit nukleáris ütőerőre, amelyet Skóciában állomásoztat - tette hozzá
A skót kormány szeptember 18-ára írta ki a népszavazást arról, hogy Skócia elszakadjon-e a 307 éves brit uniótól. A közvélemény-kutatások rendre azt mutatják, hogy a függetlenséget ellenzők abszolút többségben vannak; a legutóbbi felmérés alapján jelenleg a skót választók 54 százaléka szavazna az elszakadás ellen.