- Nem vettek részt a bukaresti szociálliberális kormánykoalíció vezetői azon az egyeztetésen, amelyre a május 26-ára meghirdetett népszavazás ügyében várta őket pénteken Klaus Iohannis államfő.
A jobboldali elnök előző nap az ellenzéki pártokkal, az RMDSZ-szel, és a nem magyar nemzeti kisebbségek frakciójával egyeztetett a referendumról.
A kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) a képviselőház egyik alelnökét és két volt politikai foglyot küldött az elnöki hivatal által megszervezett konzultációra, amivel azt üzenték Iohannisnak, hogy őt tartják felelősnek az egykori kommunista elnyomók kiszolgálásával vádolt Augustin Lazar legfőbb ügyész tisztségben tartásáért, akinek a leváltását fél éve hiába sürgeti a bukaresti kormány.
A román ellenzéki média szerint a PSD szokatlan gesztusa azt a párhuzamot hivatott erősíteni, amit a román kormánypárt a kommunista időszak ellenállói és saját, korrupcióváddal bíróság elé állított tisztségviselői között vont, amikor - Adrian Nastase volt miniszterelnöktől kezdve a pártot most vezető Liviu Dragneáig - politikai leszámolás áldozatainak tüntetik fel a PSD bűnvádi eljárás alá helyezett tisztségviselőit.
A jobboldali államfő a pénteki egyeztetést összegző sajtónyilatkozatában "szánalmasnak" nevezte a PSD azon igyekezetét, hogy a kommunista elnyomás áldozatait kihasználva próbálja igazolni az "igazságszolgáltatás elleni ostromát".
A kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) egyáltalán nem képviseltette magát a népszavazással kapcsolatos konzultációsorozaton. A pártot vezető Calin Popescu Tariceanu szenátusi elnök egy előző esti televíziós műsorban kifejtette: szerinte Iohannis nem egyeztetni akar, legfeljebb az általa kitalált témát "melegen tartani", és a parlamenti pártokat ennek a "médiaszereplésnek" a statisztáiként akarja felhasználni.
Tariceanu úgy értékelte: a jobboldali elnök számára maga a népszavazás is csak ürügy, hogy beavatkozzon az európai parlamenti (EP-) választási kampányba, és fél évvel korábban megkezdje újraválasztását célzó elnökválasztási kampányát.
A román államfő május 26-ára, az EP-választások napjára kiírt referendummal tiltatná meg, hogy a kormány amnesztiát adjon a korrupciós bűncselekmények elkövetőinek, vagy sürgősségi rendelettel módosítsa a büntetőjogot. A referendum konkrét kérdéseit várhatóan a parlamenti véleményezés vagy az arra megszabott, április 25-i határidő lejárta után teszi közzé az államfő.