A nagy egyetemek vihetik az összes államilag finanszírozott helyet

Oktatás - 2006-11-15

Négy-öt nagy magyar egyetem viheti el az összes magyarországi állami finanszírozású helyet - írja a Magyar Hírlap egy kormányzati előterjesztésre hivatkozva, amely a napilap birtokába került. A bölcsészképzésben az ELTE, a pécsi, a szegedi és a debreceni egyetem lehet a befutó.

Mint azt korábban az Indexdebrecen is megírta, a jövőben megszűnnek az intézményi keretszámok, az állam pedig szakterületenként, az első helyre jelentkezők száma és teljesítménye alapján osztja majd szét a hallgatókat az egyetemek között. Ha egy egyetemen a keretszámot nem töltik ki az államilag finanszírozott hallgatók, a fennmaradó helyekre költségtérítéseseket vehetnek fel.

 

A kisebb egyetemek így állami finanszírozás nélkül maradhatnak - írja a Magyar Hírlap. A napilap szerint a bölcsészképzésben a négy legnagyobb egyetemen (az ELTE-n, Pécsen, Szegeden és Debrecenben) négyezerről 6200 főre nőhet a keretszám, azaz ez a négy intézmény önmagában elszívhatja a 4800, államilag finanszírozott bölcsészhallgatót. Még nagyobb lehet a verseny a jogi és államigazgatási területen: ott az ELTE jogi karára és a Corvinus államigazgatási karára is több hallgatót lehet majd felvenni, mint ahányat államilag finanszíroznak.

 

Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium szakállamtitkára az EduPressnek korábban úgy fogalmazott: hosszabb távon mindenképpen a hallgatóknak kell választásukkal befolyásolniuk a versenyt a felsőoktatásban. Ugyanakkor a szaktárca nem tart attól, hogy például a vidéki intézmények versenyhátrányba kerülnének a fővárosiakkal szemben.

(Forrás: Magyar Hírlap, Index.hu)