Ősbemutatót tart vasárnap a Radnóti Színház: Szálinger Balázs Kályha Kati című darabjában nagybányai kocsmává változik a színpad. A címszerepet Kováts Adél játssza.
A darabot Rusznyák Gábor állítja színpadra, aki 17 év után rendez újra a Radnóti Színházban.
A történet helyszíne Nagybánya, ideje az 1918-19-es évforduló. Szálinger Balázs színdarabja történeti hitelességgel szól erről a háború és spanyolnáthajárvány sújtotta zűrzavaros időszakról, a megszállás előtti napokról, és arról, hogyan élték meg a román hatalomátvételt - áll a színház MTI-hez eljuttatott közleményében.
"A Kispiac téri Kályha nevű kocsmában találkozik össze magyar és román, kegyelt és kegyvesztett, szűz és cafka, civil és katona, festők és földönfutók - miközben Kályha Kati mindent megtesz, hogy túléljen és megvédje az övéit" - olvasható a darab ismertetőjében.
A közleményben Rusznyák Gábort idézik, aki elmondta: a dráma fókuszában egy eseményteli erdélyi félév áll, a történelem vihara egy kis közösségen keresztül érzékelhető. Egy történelmi kort igazán az emberi történéseken keresztül lehet megragadni, és egy korszakról csak utólag tudjuk eldönteni, hogy mennyire volt sűrű és vészterhes. "A jelenidőnk is ilyen viharos: minden felgyorsult, erősebbek az érzelmek, egyre több az agresszió és nő a különféle szándékok egymásnak feszülése" - mondta a rendező.
Szálinger Balázs is visszatérője a Radnótinak, az Oidipusz gyermekei című drámáját 2009-ben Valló Péter állította színpadra. Sokoldalú, kísérletező kedvű alkotó, aki több szállal kötődik Erdélyhez; hosszabb ideig élt Nagyváradon és Kolozsváron is - áll a közleményben.
A szerző 2020 őszén egy hónapot töltött Nagybányán azzal a céllal, hogy anyagot gyűjtsön egy formálódó Trianon-darabhoz. Ez lett az 1919-es román megszállásról szóló Kályha Kati. "Elég sok kocsmárost ismertem meg eddigi életem során, a kocsmába sok öröm és bánat megérkezik történetek formájában, de Kati mögött nincsen konkrét személy, akit látok. Az első Kályha Kati, akit látni fogok nagy örömmel és kíváncsisággal, Kováts Adél lesz" - mondta a József Attila-díjas költő.
A darab ismertetője szerint Kályha Kati egy igazi túlélő, egy szívember, aki ebben a viharos helyzetben is próbál racionális maradni. A kétszeresen özvegy kocsmatulajdonost Kováts Adél alakítja, aki elmondta: Kályha Kati egy helyi Kurázsi mama, igazán markáns asszony. "A darabban úgy hivatkoznak rá, hogy Kati az isten - ha nem is isten, de kétségkívül olyan figurája a közösségnek, aki szereti kézben tartani a dolgokat, hogy mindenre rálátása legyen" - mondta.
Mint hozzátette, furcsa keveréke a diktatórikus hajlamnak és a tyúkanyóságnak: sokféle ember megfordul a kocsmájában, szállást és ételt ad a hajléktalanoknak, de cserébe vannak elvárásai is. Családcentrikus nő, mindene a két gyermeke, akiket egyedül nevel, és mindent annak a célnak rendel alá, hogy ki tudja őket emelni ebből a közegből - mondta Kováts Adél.
Kályha Kati gyerekeit Nagy Márk és Berényi Nóra Blanka játssza. László Zsolt koporsóárusként, Schneider Zoltán szőlősgazdaként látható, az utóbbi fiát, a frontról visszatért katonát Baki Dániel, Cafkát Mészáros Blanka, Sporit Pál András, a városházi titkárt Rusznák András, a festőt Porogi Ádám, a rendőrkapitányt Gazsó György alakítja, és először játszik a Radnótiban Bácsi szerepében Nagypál Gábor.
A produkcióban öt egyetemi hallgató, Sas Zoltán, Berkó Boglárka, Polák Ferenc, Tóth Dominik és Juhász Vince is szerepel. A díszletet Khell Zsolt, a jelmezeket Tihanyi Ildi tervezte.