Reformáció 500 - Történelmi drámával ünnepel a debreceni Csokonai Színház

Színházak - 2017-10-26

A Menekülők című történelmi dráma díszelőadásával ünneplik a reformáció 500. évfordulóját október 30-án a debreceni Csokonai Színházban.

Vajland Judit, a teátrum sajtóreferense elmondta: a jeles évforduló alkalmából a színház, a Tiszántúli Református Egyházkerület és Debrecen önkormányzata "Akikre nem volt méltó e világ" címmel tavaly novemberben hirdetett drámapályázatot. Győri L. János és Győri Katalin közösen írt műve 45 érvényes pályamunka közül nyerte el a fődíjat. A darabot Visky Andrej állítja színpadra, a dramaturgiai munkában édesapja, Visky András volt segítségére - tette hozzá.

A Menekülők című dráma 1660-ban, Várad eleste után játszódik, amikor a váradi diákok a török dúlást követően Martonfalvi György professzor vezetésével Debrecenbe menekülnek. Az 1600-as évek második felében a kollégium komoly nehézségekkel küzd: a diákoknak nincs elegendő élelmük és megfelelő szálláshelyük, állandóak a diáklázadások, fegyveres összeütközések. A török által megsarcolt, kizsigerelt városnak a megélhetés és saját kollégiumának fenntartása is nagy nehézséget okoz, ugyanakkor ebben a helyzetben Debrecen vezetői és a közösség egésze szembe találja magát a menekültek, a váradiak befogadásának dilemmájával. A dráma részben erről a dilemmáról, részben a közvélemény által korábban súlyosan félreismert Lippai professzor és Lippainé tragikus sorsáról szól.

Újhelyi Kinga Komárominé Balogh Kata szerepében Győri L. János és Győri Katalin Menekülők című történelmi drámájának próbáján. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Vajland Judit kiemelte: a szerzőpáros élete szorosan kötődik a Debreceni Református Kollégiumhoz. Győri L. János kutatóként a kollégium történetével foglalkozik, Győri Katalin, aki jelenleg a budapesti Baár-Madas Református Gimnázium tanára, a kollégiumban nőtt fel, édesapja jelenleg is az ott működő gimnázium igazgatója.

A szerzők célja egy olyan történet megírása volt, amely mai figurákkal mutat be egy kort, amelynek eddig még nem született irodalmi feldolgozása. A dráma főbb szerepeiben Kiss Gergely Máté, Bacsa Ildikó, Papp István, Kránicz Richárd, Bakota Árpád és Újhelyi Kinga látható majd - fűzte hozzá.