Több biztosító - külföldi kudarcok

A világ már bebizonyította, hogy az a modell, amit a minisztérium előkészített, mindössze egy törpepárt véleményét tartalmazza, egyedül a globális tőkét szolgálja - szögezte le Pelczné Gáll Ildikó hétfői sajtótájékoztatóján.

A magyar kormány olyan több-biztosítós modell kialakítását tervezi, amelyben igaz lesz az, ami külföldön: a szegény meg fog halni, a gazdag pedig meg fog meggyógyulni - jelentette ki Pelczné Gáll Ildikó, hozzátéve: az egészségügyi ellátás nem jog, hanem egyesek kiváltsága lesz. Az új miniszter nyilatkozatai nyilvánvalóvá teszik, hogy tovább folytatódik az ámokfutás az egészségügyben, káosz, kapkodás, fejetlenség van - szögezte le a Fidesz alelnöke. A politikus felhívta a figyelmet arra, hogy - a kormány álláspontjával ellentétben - a biztosítási piac megnyitása nem az ellátás színvonalának a növelését eredményezi, hanem a globális tőkét szolgálja. A képviselő arról is beszélt, hogy amikor több biztosító megjelenik a piacon, akkor a versenyzés költsége is meg fog jelenni, biztosak lehetünk abban, hogy a magánbiztosítás megjelenésével a több-biztosítós rendszer drágább lesz, több járulékot kell fizetnünk.

Pelczné Gáll Ildikó rámutatott: az OECD 2004-es tanulmányában az áll, hogy nem tudnak olyan országról, ahol a több-biztosítós modell bevált volna. Az Európai Unió által támogatott tanulmány következtetése: az állami, központi adó-finanszírozású egészségügyi rendszerek a társadalmi esélyegyenlőség megtartását segítik, működési költségük a legkisebb, makrogazdasági hatékonyságuk pedig a legjobb - tette hozzá. A magyar kormánnyal szemben a világ más irányba tart, a szolidaritás alapú rendszereknek a világon nincs alternatívája - emelte ki a képviselő.

 

A Fidesz alelnöke számos nemzetközi példát mutatott be annak alátámasztására, hogy a több-biztosítós modell mindenhol megbukott. Kanada és az USA ellentétes utat választott. Jelenleg a több-biztosítós rendszert alkalmazó USA-ban több mint 40 millió ellátatlan ember van, szemben Kanadával, ahol ez a szám elenyésző. Dél-Amerikában Chilében alakítottak ki több-biztosítós rendszert, azóta a társadalom kettészakadt, a működési költségek megtöbbszöröződtek. Ráadásul megtörtént az, ami a több-biztosítós rendszerek velejárója: a gazdagok átmennek az üzleti biztosítókhoz, a szegények az állami biztosítási rendszerben maradnak, csakhogy a jövedelmük nem elegendő az ellátáshoz. Ugyanez a helyzet Peruban, Kolumbiában, vagy éppen Argentínában.

 

Európában sem tapasztalunk mást. A 90-es évek elején az akkori Csehszlovákiában áttértek a több-biztosítós rendszerre, azóta Csehország és Szlovákia is nyögi ennek a terhét. A verseny eredményeképpen nem alakult ki minőségi szolgáltatás, hanem a magánbiztosítók egy része eltűnt a befizetett pénzzel, 14 biztosítóból 11 csődbe ment. Németország több-biztosítós rendszere bebizonyította, hogy a működési költségek emelkednek, ezáltal a befizetett járulék is emelkedik, ráadásul működési zavarok is előálltak. Svájcban is most akarnak a több-biztosítósból egybiztosítós rendszerre visszatérni. Svédországban törvényileg rögzítették, és tiltják is az egyetemi klinikák, az állami kórházak privatizációját azzal az indokkal, hogy a közpénzből ne a magánszektor gazdagodjon. Több tanulmány is kimondja: a legjobb egészségügyi ellátás azokban az országokban van, ahol szolidaritás alapú, nemzeti kockázatközösség van.

 

Pelczné Gáll Ildikó kifejtette: semmi olyan belső feszültség nincs a rendszerben, amire az egyedüli megoldás a több-biztosítós modell kialakítása lenne. A gazdasági és társadalmi fejlődés, felemelkedés egyik feltétele a leszakadó rétegek egészségügyi ellátásának a felemelése kellene hogy legyen, most pedig szét akarják szakítani a társadalmat - tette hozzá. A politikus közölte: nem a biztosító-modell váltás az egészségügyi reform kulcsa; a jelenlegi rendszer fejlesztésére van mód.

 

A világ már bebizonyította, hogy az a modell, amit kapkodás mellett, kevés szakmai tapasztalattal a minisztérium előkészített, mindössze egy törpepárt véleményét tartalmazza, szembe megy a nemzettel, szembe megy a társadalommal, egyedül a globális tőkét szolgálja - szögezte le Pelczné Gáll Ildikó. Ennek a modellnek a megvalósítása nem szükséges, nem indokolt, és a társadalmi elutasítottsága is megmutatja, hogy jelen pillanatban szükségtelen - tette hozzá. A Fidesz továbbra is kitart amellett, hogy egy egységes, szolidaritás elvű egészségbiztosítási rendszerre van szükség.

 

fidesz.hu