Tudomány

Eredmények megjelenítése 1101-től 1120-ig 1628 találatból.

Nemzetközi tudományos fesztivál Debrecenben

Tudomány - 2013-03-18
- A természettudományos és technológiai kutatások eredményeinek játékos, közérthető megismertetését célozza a pénteki debreceni SEE Science Festival, ahol a régió hét országának résztvevői tartanak bemutatókat.

 Fábián István, a Debreceni Egyetem (DE) rektora a program hétfői debreceni sajtótájékoztatóján kiemelte: a fesztiválon az érdeklődők abból is ízelítőt kapnak, hogy milyen lesz a DE botanikus kertjében jövőre átadandó tudományos élménypark.

 Magyarország köztársasági elnöke Széchenyi-díjat adományozott

Tudomány - 2013-03-15

Magyarország köztársasági elnöke - a miniszterelnök előterjesztésére - nemzeti ünnepünk, március 15-e, az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc kezdetének, a modern parlamentáris Magyarország megszületésének napja alkalmából

Széchenyi-díjat adományozott:

Újabb fúrást hajt végre a Curiosity a Marson a mikrobiális élet nyomainak keresésére

Tudomány - 2013-03-13

Újabb fúrást hajt végre májusban a Marson a bolygót kutató űrjármű, a Curiosity, hogy megerősítse az első kőzetelemzések most közzétett eredményeit, amelyek szerint a bolygón lehetséges volt a mikrobiális élet.

 A Mars-járó február elején vett kőzetmintájában a többi között kén, nitrogén, foszfor és szén nyomaira bukkantak, azaz olyan kémiai anyagokra, amelyek az élet keletkezésénél fontos szerepet játszanak.

A világon elsőként nyertek ki földgázt tengeralatti metán-hidrátból Japánban

Tudomány - 2013-03-12

A világon elsőként vont ki földgázt egy tengeralatti metán-hidrát lelőhelyből egy japán állami cég kedden: a technológiai előrelépés a vállalat reményei szerint a közeljövőben megoldhatja a nyersanyagokban szegény szigetország energiaellátását.

Elkészítették a kőriselhalást okozó gomba géntérképét

Tudomány - 2013-03-10

kutatóknak sikerült elkészíteniük a kőriselhalást okozó gomba géntérképét.

  A génkutatók szerint a DNS-modell értékes információkkal szolgálhat arról, hogy a korokozó miként támadja meg a fákat, és hosszú távon akár a járvány megállításában is a szakemberek segítségére lehet. Az eredményeket az interneten tették közzé, hogy a szakemberek nemzetközi szinten tanulmányozhassák a problémát, amely szerte Európában érinti az erdőségeket.

3D-s nyomtatási technológiával pótoltak ki egy koponyát az Egyesült Államokban

Tudomány - 2013-03-07

3D-s nyomtatási technológia igénybevételével pótolták ki egy sérült emberi koponyacsont háromnegyed részét az Egyesült Államokban.

  Az Oxford Performance Materials nevű cég által kidolgozott eljárást a közelmúltban hagyta jóvá az amerikai élelmiszer- és gyógyszerengedélyezési hatóság (FDA), és az első beültetést a hét elején hajtották végre.

Leheletteszttel diagnosztizálható a gyomorrák

Tudomány - 2013-03-06

- Egy gyors és egyszerű leheletteszttel kilencven százalékos biztonsággal megállapítható a gyomorrák - derül ki egy új tanulmányból.

 Izraeli és kínai tudósok 130 páciensnél alkalmazták a módszert, és a teszt segítségével nemcsak diagnosztizálni tudták a gyomorrákot, hanem képesek voltak megkülönböztetni azt más gyomorpanaszoktól.

A vulkanikus gázok és nem a környezetszennyezés csökkenti a Föld melegedését

Tudomány - 2013-03-05

- A vulkánkitörések eredményeként légkörbe kerülő kén-dioxid, nem pedig az ipari környezetszennyezés lassítja le a Föld felmelegedését - állapították meg amerikai kutatók új tanulmányukban.Ryan Neely, a Coloradói Egyetem szakembere, a tanulmány vezető szerzője doktori tanulmányai keretében azt kutatta, miért nem melegedett a szakértői előrejelzéseknek megfelelően a Föld légköre 2000 és 2010 között.

Hajsza a kisbolygók után

Tudomány - 2013-03-04

A Földre nézve veszélyt jelenthető égitestek elleni felkészülés - előrejelzés és védekezés - újbóli végiggondolására késztette a tudományos-szakmai világot az utóbbi hetek két kozmikus eseménye, a cseljabinszki régió fölött felrobbant, több mint ezer embert megsebesítő meteor darabjainak becsapódása és a Föld mellett rekordközelségben elsuhanó, 2012 DA14 katalógusjelű kisbolygó (aszteroida) felbukkanása.

Az ösztrogéntapaszok bevethetőnek bizonyulhatnak a prosztatarák ellen

Tudomány - 2013-03-04

A vérbe ösztrogént juttató bőrtapaszok olcsóbb és biztonságosabb kezelési módot nyújthatnak a prosztatarákkal szemben, mint a jelenlegi terápiák - állapította meg a Lancet Oncology című szaklapban közzétett tanulmány.

Sikerült kigyógyítani egy csecsemőt a veleszületett HIV-fertőzésből Mississippi államban

Tudomány - 2013-03-04

Sikerült kigyógyítani egy kislányt a veleszületett HIV-fertőzésből Mississippi államban - jelentették be vasárnap egy atlantai tudományos konferencián. Az eredmény szenzációs, mert a globális járvánnyá terebélyesedett fertőzés felfedezése óta eltelt 32 év során ez mindössze a második eset, hogy valakit teljes mértékben sikerült meggyógyítani.

Környezetszennyező vegyületek lebontására kezdődnek alapkutatások a Debreceni Egyetemen

Tudomány - 2013-02-28

- Elsősorban a gyógyszerek és maradványaik okozta környezetszennyezés ellen dolgoz ki módszereket a Debreceni Egyetem (DE) vezette konzorcium a következő két évben, összesen 900 millió forintból - jelentette be Fábián István rektor csütörtökön a projekt nyitórendezvényén.

Azonosították azt a fehérjét, amely megvédi az agysejteket szélütés esetén

Tudomány - 2013-02-26

    A szakemberek már több mint 85 éve megállapították, hogy bizonyos agysejtek túl tudják élni az oxigénhiányos állapotot. Az Oxfordi Egyetem kutatói a Nature Medicine című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban most azt kutatták, hogy miként kapcsolnak túlélő módra ezek a sejtek agyi érkatasztrófa - stroke - esetén. Felfedezésüktől azt remélik, hogy elvezet olyan gyógyszer kifejlesztéséhez, amely ugyanezen módon képes lesz az egész agy megvédésére.

Pálinkás József: szabadon hozzáférhetőek lesznek az MTA kutatóhálózat tudományos eredményei

Tudomány - 2013-02-26

Bárki számára elérhetővé válnak az MTA közpénzből létrehozott tudományos eredményei, a Magyar Tudományos Akadémia idén életbe lépett Open Access (nyílt hozzáférés) irányelvei ugyanis kimondják, hogy a kutatóknak lehetőség szerint szabad hozzáférésű folyóiratokban kell publikálniuk - hangsúlyozta Pálinkás József.

Szakértő: nem hasznosulnak eléggé a tudományos eredmények a mezőgazdaságban

Tudomány - 2013-02-24

Nem hasznosulnak eléggé a tudományos eredmények a mezőgazdasági termelésben Nagy János professzor szerint, a Debreceni Egyetem (DE) agrártudósa ezért kifejezetten gazdálkodóknak írta Versenyképes kukoricatermesztés című munkáját. A Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományi Centrumának elnöke kulcskérdésnek tekinti, hogy a tudományos kutatások mielőbb hasznosuljanak a gyakorlatban, de ebben szerinte Magyarországon nem jó a helyzet.

A C-vitamin hatásos a melanóma és a mellrák ellen

Tudomány - 2013-02-12

A C-vitamin gátolja a melanóma és a mellrák növekedését egy amerikai kutatócsoport szerint, amelynek tagjai a legrangosabb onkológiai szakfolyóirat, az International Journal of Oncology idei első számában közölték megállapításaikat.

Minőségfejlesztést vár a kiemelt egyetemi cím elnyerésétől a Debreceni Egyetem

Tudomány - 2013-02-12

Az oktatás és a kutatómunka minőségének fejlesztésében lehet szerepe a jövőben annak, hogy a Debreceni Egyetem (DE) - az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem mellett - elnyerte a kiemelt egyetemi státust - mondta Fábián István rektor az MTI-nek.

 Magyar-román együttműködés: fókuszban az idegtudományi kutatások

Tudomány - 2013-02-11

Az idegtudományi kutatások infrastrukturális feltételeinek javítására fordítja a Debreceni Egyetem és a Nagyváradi Egyetem azt a 760 ezer eurót, amelyet közösen nyertek a Magyarország-Románia határon átnyúló együttműködési program keretében - jelentette be Antal Miklós egyetemi tanár, a projekt szakmai vezetője hétfőn sajtótájékoztatón Debrecenben.

III. Richárdé a leicesteri parkolóban talált csontváz

Tudomány - 2013-02-04

- III. Richárd néhai angol király földi maradványait találták meg tavaly szeptemberben Leicester egyik autóparkolójának betonja alatt - közölték hétfőn a közép-angliai nagyváros egyetemének szakértői.

 A történelmi horderejű bejelentést, amelyet hónapok óta feszült figyelemmel várt a tudomány világa, alapos régészeti és genetikai feltáró kutatómunka előzte meg.

Új módszert dolgoztak ki a szupermasszív fekete lyukak tömegének a mérésére

Tudomány - 2013-02-04

Új módszert dolgoztak ki tudósok a szupermasszív fekete lyukak tömegének a megállapítására: az eljárás segíthet megfejteni, hogyan képződnek a láthatatlan, roppant sűrű és óriási tömegű égitestek, és miként hatnak az őket körülvevő galaxisokra.