Tudomány

Eredmények megjelenítése 1141-től 1160-ig 1625 találatból.

Az orrgaratban találtak magyarázatot az antibiotikum-rezisztencia terjedésére

Tudomány - 2012-11-22

Amerikai kutatók egérkísérletekben fedezték fel, hogy a baktériumok antibiotikumokkal szembeni ellenállóképessége a orrgaratban zajló DNS-csere következménye. A baktériumok gyors alkalmazkodási képességének következtében kialakuló rezisztencia régóta ismert, terjedésének mikéntjét azonban most írták le először a Buffalói Egyetem kutatói.

Szexuális szaporodás helyett idegen DNS felfalásával maradt fenn a furcsa többsejtű

Tudomány - 2012-11-19

A csupa női egyedből álló aprócska bdelloid rotiferek, amelyek már 80 millió éve ivartalanul szaporodnak, idegen élőlények DNS-ét kebelezik be: vélhetően ez a titka az aszexuális állatkák túlélésének - állapították meg brit kutatók.

A legritkább részecskehasadásról számoltak be a CERN fizikusai Kiotóban

Tudomány - 2012-11-15

A legritkább részecskehasadásról számoltak be az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) fizikusai Japánban, Kiotóban egy hadronfizikai szimpóziumon. Az eredmények, amelyeket a Cambridge-i Egyetem CERN-ben dolgozó kutatói ismertettek, megkérdőjelezik a szuperszimmetria elméletét (SUSY), amely szerint minden ismert részecskének létezik egy úgynevezett szuperpartnere.

A zsírsejtek az agy "óramolekuláira" hatva befolyásolják az étvágyat

Tudomány - 2012-11-12

Amerikai kutatók egérkísérletekben megmutatták, hogy az "óramolekulát" kódoló gén hiánya a zsírsejtben az agyi molekuláris óra termelődésére hatva felborítja az állatok étkezési rendjét, ami elhízáshoz vezet.

Tökéletesen rejt az új láthatatlanná tévő "köpeny"

Tudomány - 2012-11-12

Először demonstrálták sikeresen amerikai kutatók egy tárgy tökéletes elrejtését újonnan kifejlesztett eszközükkel, amely láthatatlanná tett a mikrohullámok számára egy centiméteres nagyságrendű hengert.

A Duke Egyetem elektromérnökei 2006-ban jelentkeztek először hasonló láthatatlanná tévő eszközzel, az azonban még tökéletlenül fedte a tárgyakat.

A Microsoft megalkotta a "Bábel-halat"

Tudomány - 2012-11-12

Saját hangunkon beszélhetünk folyékonyan kínaiul, franciául vagy bármely más, számunkra idegen nyelven a Microsoft új fejlesztésének segítségével, amely a hangzó beszédet alakítja át "gépi szinkrontolmácsként" a választott nyelvre.

Tüdőgyulladással kezelt betegekről készült tanulmány támogatja az "elhízási paradoxont"

Tudomány - 2012-11-10

Tüdőgyulladással kórházban kezelt páciensek bevonásával készült tanulmányukban kanadai kutatók úgy találták, hogy az elhízottak nagyobb valószínűséggel élték túl a betegséget, mint a normál testsúlyú emberek.

  A megállapítás alátámasztja az elhízási paradoxonként ismert jelenséget.

Módosított baktérium segíthet a gyulladásos bélbetegségek legyőzésében

Tudomány - 2012-11-09

Francia kutatók laktobacilusokat módosítottak úgy, hogy azok termeljenek egy gyulladásos bélbetegségektől védő fehérjét: a felfedezés a krónikus gyulladásos bélbetegségek, például a Crohn-betegség legyőzésében segíthet.

Őssejtek megőrzésével rákkezelés után is helyreállítható a hímivarsejtek minősége

Tudomány - 2012-11-05

Egy majmokkal végzett amerikai tanulmány eredménye azt ígéri, hogy megőrzött őssejtjeik segítségével később egészséges hímivarsejteket termelhet azoknak a férfiaknak a szervezete is, akik a gyerekkori rákbetegségük kezelésére adott kemo- és sugárterápia miatt terméketlenné váltak.

Először engedélyezte génterápiás eljárás forgalomba hozatalát az Európai Bizottság

Tudomány - 2012-11-05

Első alkalommal engedélyezte az Európai Bizottság egy génterápiás eljárás forgalomba hozatalát, ami korszakalkotó pillanatot jelent az új gyógyászati területen.

  Az engedély a holland UniQure cég által készített Glybera alkalmazására vonatkozik, a szerrel egy ritka örökletes zsíranyagcsere-betegséget kezelhetnek.

Szentágothai-év - Pálinkás: Szentágothai a 20. század legsikeresebb magyar kutatója volt

Tudomány - 2012-10-31

- Szentágothai János a 20. század legsikeresebb magyar kutatója, tudományirányítója, közéleti embere volt - hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke szerdán a tudós születésének századik évfordulója alkalmából a Magyar Tudományos Akadémián rendezett konferencián.

Visszafordíthatatlan lehet egy idő után az elhízás

Tudomány - 2012-10-27

Állandósulhat a régóta elhízott emberek kövérsége a diéta és a mozgás ellenére, mert szervezetük átprogramozza magát "túlsúlyos" üzemmódba - vélik amerikai kutatók állatkísérletek alapján. Malcolm Low, a Michigani Egyetem munkatársa és kutatócsoportja elhízott egereken tanulmányozta, hogy a túlsúly időtartama befolyásolja-e a kövérség visszafordíthatóságát.

Rivális "jó" baktériumokkal való kezelés gyűrheti le a veszélyes bélbaktériumot

Tudomány - 2012-10-27

A veszélyes Clostridium difficile (C. difficile) baktériumokkal rivalizáló "jó" baktériumokból álló koktél egérkísérletekben sikeresen gyűrte le a kórokozó okozta fertőzést - számoltak be eredményükről brit kutatók.Ha a Clostridium difficile elnevezésű baktérium elszaporodik az ember bélrendszerében, halálhoz vezethet. Különösen nagy gondot okoz, hogy nehéz antibiotikumokkal kezelni, mert a legtöbb típussal szemben már ellenállóvá vált.

Csaknem 40 millió forint támogatás rákkutatásra

Tudomány - 2012-10-20

Csaknem 40 millió forintot adományozott az AVON Magyarország az Európai Nőgyógyászati Onkológiai Akadémiának (EAGC), amelyet a nőgyógyászati ráktípusok kialakulásának és kezelésének terén végzett kutatásra fordít a szervezet.

Lezárult a Debreceni Egyetem kétéves kutatóegyetemi projektje

Tudomány - 2012-10-18

Öt tudományterület összesen 118 kutatócsoportja vett részt a Debreceni Egyetem napokban lezáruló kutatóegyetemi projektjén, amelyen két év alatt hárommilliárd forint uniós támogatás felhasználásával a kutatások finanszírozása mellett eszközbeszerzés is megvalósult.

Génmódosított egerek szimatolják ki a robbanószert

Tudomány - 2012-10-16

Amerikai kutatók olyan génmódosított egereket hoztak létre, amelyek szaglószerve ötszázszor jobban képes érzékelni a dinitro-toluol (DNT) nevű robbanóanyagot a normális egerekhez képest.

Nobel-díj - Alvin Roth és Lloyd Shapley a közgazdasági emlékdíjas

Tudomány - 2012-10-15

Alvin Roth és Lloyd Shapley amerikai közgazdásznak ítélte oda hétfőn a 2012. évi közgazdasági Nobel-emlékdíjat a svéd jegybank.

  A Sveriges Riksbank a piactervezés gyakorlatának elemzéséért és a stabil piaci allokáció területén végzett kutatásért ítélte a professzoroknak a legrangosabb közgazdasági díjat.

Sokkolt fehérjék a cukorbaj ellen - Egyetemközi együttműködés

Tudomány - 2012-10-12

Selye János alapvető munkája, az Életünk és a stressz megjelenése óta a nagyközönség is tudja, hogy a stresszhatás komoly biológiai változásokat okoz a szervezetben. A Szegedi Egyetemen működő stresszbiológiai kutatócsoport azt vizsgálja, hogy a Debreceni Egyetem szakemberei által előállított vegyületek hogyan hatnak a stresszfehérjék képződésére.

Nobel-díj - Mo Jen kapta az irodalmi Nobel-díjat

Tudomány - 2012-10-11

Mo Jen (Mo Yan) kínai írónak ítélte oda a 2012. évi irodalmi Nobel-díjat a Svéd Akadémia csütörtökön Stockholmban.

 

    Mo Jen Nobel-díja nem meglepetés, a kínai író a legfőbb várományosok között szerepelt.

    A svéd királyi akadémiához tartozó Svéd Akadémia indoklása szerint Mo Jen egy sajátos műfaj, a "hallucinatorikus realizmus" révén ötvözi a meséket, a történelmet és a jelent.

Nobel-díj - Két amerikai kutató, Robert J. Lefkowitz és Brian K. Kobilka kapta a kémiai Nobel-díjat

Tudomány - 2012-10-10

Két amerikai kutató, Robert J. Lefkowitz és Brian K. Kobilka kapta fehérjekutatásokért az idei kémiai Nobel-díjat - jelentették be szerdán a Svéd Királyi Tudományos Akadémián Stockholmban.

 

    A két kutató a bizottság indoklása szerint a G-fehérjekapcsolt receptorok kutatása terén elért eredményeivel érdemelte ki a díjat.