A közelmúltbeli fejlemények azt mutatják, hogy mihamarabb valódi politikai megoldásra kell törekedni a líbiai válság ügyében - jelentette ki Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője nyilatkozatában hétfőn.
Az uniós főképviselő arra figyelmeztetett, hogy az olyan események, mint a líbiai főváros egyik katonai akadémiáját ért szombati légicsapás is azt jelzik, hogy fokozódhat az erőszak Tripoli körül.
. Az Európai Unió elítéli a légicsapást, amely csak további erőszakot és emberi szenvedést okoz - jelentette ki.
Az unió arra szólít fel minden érintett felet, hogy vegyenek részt az ENSZ vezetésével folytatott politikai folyamatban, valamint további erőfeszítéseket tesz e folyamat előrehaladása, valamint a konfliktus békés és politikai megoldása érdekében - tette hozzá Borrell.
Peter Stano, az Európai Bizottság illetékes szóvivője a testület szokásos déli sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva kijelentette, a politikai megoldás melletti elkötelezettség elengedhetetlen az emberi szenvedés megszűnése, a konfliktus lezárása, és a régi stabilitás érdekében.
Egy, a török parlament csütörtökön elfogadott törvényjavaslatára - amely felhatalmazza az ankarai kormányt katonák vezénylésére Líbiába a nemzetközileg elismert kormány támogatására - vonatkozó újságírói kérdésre a szóvivő azt válaszolta: minden katonai, illetve bármifajta külső beavatkozás jelentősen hátráltatja a politikai megoldást és növeli az ország instabilitását. Hozzátette, az unió minden partnert a fegyverembargó betartására emlékeztet.
Tripoliban vasárnap hajtottak végre légicsapást egy katonai akadémia ellen. Huszonnyolcan meghaltak, többségében az intézmény diákjai, legalább 37-en pedig megsebesültek.
A tripoli székhelyű kormány erőit a Líbia déli és keleti részét ellenőrzése alatt tartó Halífa Haftar tábornok csapatai ostromolják.
A helyzet az elmúlt hetekben vált a korábbiakhoz képest még súlyosabbá azzal, hogy Haftar erői szorosabbá vonták a főváros körüli ostromgyűrűt. Haftar bejelentette, hogy a végső csatát vívják Tripoli bevételéért.
Líbia Moammer Kadhafi korábbi vezető 2011-es megbuktatása és meggyilkolása után gyakorlatilag káoszba süllyedt, és az ország területének jelentős részét egymással vetélkedő milíciák igyekeznek minél nagyobb arányban ellenőrzésük alá vonni.