A brit gazdasági növekedés a sikeres oltási programnak és a korlátozások lazításának köszönhető - hívta fel a figyelmet Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerdán az M1 aktuális csatornán.
Hozzátette: mivel a britek már nem az unió tagjai, gyorsabban tudtak lépni a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban, hamarabb kezdték meg az oltások beszerzését, és így hamarabb tudták oltani az embereket.
Közlése szerint az Egyesült Királyság már június közepére teljes nyitást tervez, és ez az oltási programjuk szerint is megvalósítható. A szigetország hatalmas gyártási kapacitással rendelkezik, emellett a brit kormány nagyon ügyesen kötött szerződéseket, és az átlagnál hamarabb kezdett egy nagyon intenzív és szervezett oltási kampányba. Ennek is köszönhető, hogy beindult a gyáripar termelése és a szolgáltatóipar is elkezdhette a munkát - fűzte hozzá a szakértő. A brit gazdaság sokkal ellenállóbb a vártnál - mondta Gálik Zoltán. Magyarázata szerint nemrég egy történelmi, több mint 300 éve nem tapasztalt 10 százalékos visszaesést élt meg a brit gazdaság, és most ebből történik egy viszonylag gyors visszakapaszkodás.
A brit gazdaság 1973 óta nem látott mértékben nőhet az idén. A korábbi 5-ről 6,8 százalékra javította az Egyesült Királyság idénre vonatkozó várakozásait az egyik legnagyobb brit gazdasági kutatóintézet - hangzott el a műsorban.