A L′Osservatore Romano vatikáni napilap I. Bartolomaiosz ortodox pátriárka magyarországi látogatásáról, a Lidové Noviny című cseh napilap pedig az ukrajnai válságnak a paksi atomerőmű bővítéséről aláírt megállapodásra gyakorolt hatásáról írt szerdán
A keresztényeknek sok mondanivalójuk van címmel számolt be I. Bartolomaiosz ortodox pátriárka magyarországi látogatásáról a L′Osservatore Romano szentszéki napilap szerdai száma.
A pátriárka szavait idézve a L′Osservatore úgy kommentálta az ortodox egyházi vezető és a magyar kormány között aláírt együttműködési megállapodást, hogy ez "az ateizmus hosszú időszaka után Magyarország számára lépést jelent ahhoz, hogy ismét kapcsolatot teremtsen történelmi múltjával, a keresztény eredetéhez való visszatéréshez".
A szentszéki napilap kiemelte, hogy az Erdő Péter bíboros vezette Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa májusban Athénban pasztorációs találkozót tart a cigányság helyzetéről, amely Magyarországon "az egyházat és a kormányt is aggasztja". A L′Osservatore hozzátette: a magyar kormány közép-hosszútávú programokat szervez és finanszíroz a cigányok képzésére és foglalkoztatására.
Az oroszok ukrajnai beavatkozása következtében csapdába került Orbán Viktor azzal, hogy Moszkvával írt alá szerződést a paksi atomerőmű bővítéséről - állítja a Lidové Noviny című cseh napilap az Oroszok a Krímben és Pakson, Orbán csapdában című írásában szerdán.
"Ha az Európai Unió a Krím elfoglalása miatt gazdasági szankciókat vezet be Oroszország ellen, a magyar diplomácia nagyon kellemetlen helyzetbe kerül. Biztosan számítani lehet az Egyesült Államok növekvő politikai nyomására is. Az amerikaiak eddig is kritikusan szemlélték a paksi atomerőmű bővítéséről aláírt szerződést, és most, hogy az orosz hadsereg elfoglalta Krímet, nagy a valószínűsége annak, hogy Washingtonban az eddiginél magasabb körök is foglalkozni fognak a kérdéssel" - mutat rá Lékó István, a konzervatív lap főszerkesztője.
A szerző szerint a magyar kormány most csak abban bízhat, hogy az Európai Unió, elsősorban Németország, végül mégiscsak megegyezik Oroszországgal, és a kemény oroszellenes brüsszeli szankciókat nem fogják alkalmazni, mert akkor Orbánnak az orosz kormánnyal megkötött szerződéssel valamit tennie fog kelleni.
"A kérdés az, hogy lehetséges-e ez érzékeny gazdasági veszteségek nélkül" - zárja írását a Lidové Noviny főszerkesztőj