Az európai uniós külügyminisztereknek a válság megoldására tett javaslatai Viktor Janukovics kapitulációját jelentik - állapították meg vezető orosz napilapok pénteken. A Kommerszant című orosz újság szerint az uniós javaslatok - az átmeneti kormány létrehozása, az alkotmányos reform megkezdése, illetve az előrehozott parlamenti és elnökválasztás megtartása - mind azt jelzik, hogy az ukrán államfő "elegánsan adja meg magát", az ellenzék pedig egyre jobban elveszíti az ellenőrzést az országban zajló események felett.
A tekintélyes politikai-gazdasági lap emlékeztetett arra, hogy amíg korábban a vezető nyugati államok fontosnak tartották bevonni Oroszországot az ukrajnai válság megoldásába közvetítőként, a krízis csúcspontján a Nyugat mégis latba vetette befolyását, hogy a szembenállás megoldása az ellenzéknek legyen kedvező. Az Európai Unió és az Egyesült Államok is döntés elé állította Viktor Janukovicsot: vagy előrehozott parlamenti választásokat ír ki, vagy nemzetközi elszigeteltségre számíthat a fehérorosz forgatókönyv alapján.
A Vedomosztyi című napilapban közölt kommentár szerint a Nyugat és elsősorban Európai Unió azért "merül bele" egyre jobban az ukrajnai szembenállás megoldásába, mert annak békés szakaszában a nyugati politikusok komoly hibákat követtek el. A befolyásos orosz üzleti-politikai újság szerint az uniós és az orosz politikusok is elszámították magukat. Az Európai Unió túlértékelte saját "vonzerejét", Oroszország pedig nem mérte fel kellően az ukránoknak a hatalommal szembeni elégedetlenségét.
A hírmagyarázat szerint az Európai Unió addig késlekedett a beavatkozással, hogy végül az ukrán ellenzék mellett kellett jól körülhatárolhatóan állást foglalnia. A Vedomosztyi úgy látja, hogy Janukovics nem fogadja el az európai tárgyalókat valódi közvetítőknek. Az orosz lap elképzelhetőnek tartja az ukrán válság politikai rendezését és azt is, hogy kettős hatalom alakul ki Ukrajnában és folytatódik a háborúskodás az országban.
A Nyezaviszimaja Gazeta című orosz napilap Grigorij Karaszin orosz külügyminiszter-helyettessel készített interjút, miután magas rangú diplomata szerdán Kijevben tárgyalt. Karaszin kifejtette, hogy Oroszország Ukrajna területi egységének a megtartásában érdekelt és sajnálattal állapította meg, hogy Nyugat-Ukrajna egyes régióiban a radikális ellenzéki erők a szerinte törvénytelen hatalmi szervezetek létrehozatalával nem Ukrajna egységét erősítik, hanem megosztják az ukrán lakosságot.
Az orosz külügyminiszter-helyettes biztos abban: Ukrajna és az országhoz tartozó Krími Autonóm Terület vezetése nem engedi meg, hogy a nyugat-ukrajnaihoz hasonló forgatókönyv valósuljon meg a Krím-félszigeten és abban is, hogy a hatóságok biztosítják a Szevasztopolban állomásozó orosz Fekete-tengeri flotta tagjainak biztonságát.