Elképesztő, hogy május 1-én még nincs 2007-es elfogadott intézkedési terv sem, holott már a tényleges előkészítő munkálatoknak javában kellene folyni.
Az előző évek tanulságaként elmondhatjuk, hogy a parlagfü-mentesítéshez szükséges eszközrendszer, jogi és szervezeti háttér az utóbbi néhány év során elérte e népegészségügyileg fontos feladat ellátásához szükséges szintet. A parlagfű ökológiáját és az ellene való védekezést taglaló komoly tudományos munkák több száz oldalra rúgnak.
2005-ben, 2006-ban és 2007-ben megtörtént a növényvédelmi jogszabályok módosítása, amely napokon belüli mentesítést tesz lehetővé. Egyértelmű a hatósági feladatok hozzárendelése is: külterületen a területileg illetékes NTSZ-nek, míg belterületen az adott önkormányzat jegyzőjének kell(ene) eljárnia. Azonban ez nem történik meg kellő mértékben.
Az eredménytelenség legfőbb oka, hogy a téma nincs kiemelten kezelve. Bár a behajtott bírsággal régebbi információk szerint a kivető hatóság rendelkezik, az egyéb ügyekkel leterhelt NTSZ- illetve önkormányzati dolgozók, a plusz adminisztrációs feladatok önkéntelen felvállalásával egy fillérrel sem kapnak több munkabért és új, segítő munkaerő bevonására sem számíthatnak. (Egyébként ez a természetvédelem egészére is igaz, aminek hatásaival lépten-nyomon találkozhatunk)
Így aztán nem csoda, hogy a (gyakran téves) lakossági bejelentésen kívül a hatóságok önálló ellenőrzést, eljárást nem kezdeményeznek a szükséges mennyiségben . Ez olyan, mintha az APEH, a vasúti kalauz, a BKV-, vagy parkolóellenőr csak akkor szállna ki ellenőrizni, ha lakossági bejelentést kap, hogy valaki csal, vagy bliccel.
Ezért a Parlagfűmentes Magyarország Egyesület megkerülhetetlen és sürgős feladatnak látja a 2007-es parlagfű szezon előtt a tényleges megoldás lehetőségének és konkrét kivitelezésének érdemi újragondolását, a tulajdonosi és hatósági érdekeltség megteremtését, a hatósági munkából befolyt pénzösszegek célirányos felhasználásának megtervezését, a felhalmozódó feladatok időbeni megszervezése feltételeinek biztosítását.
Munkaidő után és hétvégeken ismételten működik a parlagfű-bejelentő vonalunk - a 06/80/204-355 - a lakosság által egyesületünk részére felajánlott személyi jövedelemadó 1 százalékának részbeni felhasználásával és a parlagfű megjelenésétől számítva várjuk hívásukat.
Kiadó: Parlagfűmentes Magyarországért Egyesület
OS