A Dél-Alföldön ellenőrzött, külföldiek által üzemeltetett belvárosi éttermek több mint kétharmadánál találtak szabálytalanságokat az adóellenőrök és a pénzügyőrök. Az adóellenőrök a társhatóságok szakembereivel együttműködve vizsgálták a külföldi állampolgárok tartózkodásának jogszerűségét, valamint a foglalkoztatási előírások, illetve az ételkészítéshez felhasznált nyersanyagok eredetére, a higiéniai előírásokra vonatkozó szabályok betartását.
Pert nyert a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a termékbemutató keretében értékesítő SPS Doctors Holding Kft.-vel szemben, az ítélet szerint a vállalkozás tisztességtelen szerződési feltételeket alkalmazott .
Az elsőfokú, nem jogerős ítéletben a bíróság megállapította: tisztességtelen az a szerződéses kitétel, miszerint egyes "higiéniai" jellegű termékeket - infra, mágnes vagy pulzáló ágybetét - a csomagolás megbontása esetén az eladó nem köteles visszavenni tizennégy napon belül, csak "helyreállítási díj" megfizetése ellenében.
- A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 9 millió forintra bírságolta a Henkel Magyarország Kft.-t mosogatószereket összehasonlító jogsértő reklámozásért.
A versenyhivatal csütörtöki közleménye szerint a Henkel egy 2014 nyarán sugárzott televíziós reklámjában nem tárgyilagosan hasonlított össze két mosogatószert. A GVH megítélése szerint a fogyasztók nem kaptak objektív képet a két termék közti különbségről, ugyanis nem tárták fel előttük az összehasonlítást megelőző teszt-sorozat részleteit.
Összehangolt országos ellenőrzést tartottak az ál-őstermelők kiszűrése érdekében a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) koordinálásával a megyei kormányhivatalok földművelésügyi szakemberei.
Az országos ellenőrzésen az őstermelői igazolványokat és a tevékenységhez kapcsolódó szabályok betartását vizsgálták. Az ellenőrök április 28-30. között 40 piacon, 129 ellenőrzést végeztek és 11 megyében találtak valamilyen szabálytalanságot.
- Minden ötödik élelmiszer-áruházlánc mérlege többet mér, míg a kisebb élelmiszerüzleteknél minden negyedik próbavásárlásnál állapítottak meg többletszámolást az ellenőrök - közölte a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) kedden. A hatóság vizsgálata megállapította: egy vásárlásnál átlagosan 207 forinttal kellett többet fizetni a szabálytalan mérés miatt.
- A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 1,6 millió forint bírságot szabott ki a Dr. Fachet Egészségügyi és Szolgáltató Kft.-re (Dr. Fachet), mivel a cég a GVH megítélése szerint jogsértően reklámozta Immunforte Basic és az Immunforte C+R étrend-kiegészítő termékeit.
A versenyhatóság megállapította, hogy a Dr. Fachet az étrend-kiegészítőket - az élelmiszerekre vonatkozó ágazati előírások ellenére - betegség megelőzésére, gyógyítására vonatkozó állításokkal népszerűsítette.
Nagy mennyiségű, mintegy 4,5 tonna növényvédőszert foglalt le a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a tavaszi munkálatok megkezdése előtt tartott ellenőrzései során. A kiszabandó bírság várhatóan több millió forint lesz.
A Nébih kiemelt ügyek igazgatósága az interneten hirdetett növényvédő szerekből végzett próbavásárlást, és átfogó ellenőrzést tartott növényvédőszer nagykereskedőknél és egy logisztikai raktárban.
- A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) visszavonta a Kun Mediátor Szolgáltató Kft. utazásszervezői és utazásközvetítői tevékenységre vonatkozó engedélyét és az utazási vállalkozást törölte a hatósági nyilvántartásából - közölte az MKEH pénteken.
A hatóság rendelkezésére álló adatok alapján az utazási vállalkozásnak az általa szervezett utazáson részt vevő, külföldön tartózkodó utasa nincs.
A téves információ közlése akkor is az uniós jog által tiltott megtévesztő kereskedelmi gyakorlatnak minősül, ha az nem szándékos, csak egyetlen egyszer történik, és egyetlen ügyfelet érint - mondta ki csütörtökön a UPC Magyarország ügyében lefolytatott eljárásban kihirdetett ítéletében a luxembourgi Európai Bíróság. A UPC azt közölte, hogy tévedését elismerte, a bírságot megfizette, illetve az előfizetőt kártalanította.
Mintegy 16 millió forint bírságot szabott ki 148 esetben a több mint 3800 vizsgálat során a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a húsvéti országos ellenőrzés-sorozatban - közölte a hivatal csütörtökön. A hivatal kiemeli, hogy idén az összes ellenőrzés mindössze 2,8 százalékánál tapasztaltak higiéniai hiányosságot, míg tavaly az esetek 5,4 százalékában fordult ez elő.
- A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma nem engedélyezett hatóanyagot talált a Greenpeace által kifogásolt étkezési paprikában, a vizsgálati eredmények alapján az érintett tételek forgalomba hozatalát megtiltotta, és megindította a hatósági eljárást.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szakmai és társadalmi egyeztetést követően megújította a hírközlési fogyasztóvédelem szabályait, a hatóság erről szóló rendeletét március 30-án hirdették ki. A szabályozás augusztus 1-jén, több lépcsőben lép életbe - jelentette be Karas Monika, a hatóság elnöke sajtótájékoztatón csütörtökön, Budapesten.
- Több ezer üveg, összesen 22 millió forint értékű olasz bor került elő egy budapesti egykori légvédelmi óvóhelyről - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szóvivője csütörtökön.
Suller György Attila közleménye szerint a pénzügyőrök a főváros XIX. kerületében végeztek jövedéki ellenőrzéseket.
A március elején indult húsvéti fogyasztóvédelmi ellenőrzések során 7,5 millió forint bírságot szabtak ki a hatósági ellenőrök, a tavalyi 43 százalékkal szemben az idén az ellenőrzött üzletek 46 százalékában találtak szabálytalanságot - mondta Koszorús László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.
A Greenpeace március elején, közjegyző jelenlétében hét áruházlánc boltjaiban 12 féle paprikát vett, a független laboratórium nyolcban húszféle vegyszermaradványt talált - mondta a szervezet magyarországi agrárkampányának felelőse egy keddi budapesti demonstráción.
A Greenpeace egész évben vizsgálni fogja a zöldségek és gyümölcsök vegyszermaradvány-tartalmát - tette hozzá Tömöri Balázs.
Záloghitelezéssel is foglalkozó, illegálisan működő számítástechnikai üzletet találtak a pénzügyőrök Pécsen.
A pénzügyőrök figyelmét egy online kereskedelmi portálon talált, informatikai eszközöket kínáló hirdetések keltették fel. Telefonon megállapodtak az eladóval egy számítógép megvásárlásában, majd elmentek a termék átvételére megjelölt pécsi címre.
– Mintegy 711 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki tavaly a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) csaknem 43 ezer eljárás során, a legtöbb probléma továbbra is az árubemutatókkal és a gyermekruhákkal van – hangzott el az NFH tavalyi éves eredményeket bemutató sajtótájékoztatóján szerdán Budapesten.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) bírságot szabott ki az MNG Investments Zrt.-re bejelentés nélküli függő ügynöki tevékenység miatt, illetve egyéb szabálytalanságok miatt az MNG International Investments Inc.-t is megbírságolta; a bírságok összege megközelíti a 300 millió forintot - közölte a jegybank kedden.
Lejárt, átdátumozott és hamisított élelmiszereket találtak egy szlovák cég által bérelt Bács-Kiskun megyei raktárban. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szerint az adóhatóság Bács-Kiskun megyei pénzügyőrei rendőrökkel együtt nagy mennyiségű élelmiszert találtak egy fülöpjakabi raktárban, ezért azonnal értesítették a megyei kormányhivatal élelmiszerbiztonsági szakembereit.