A jövedelemmel összevontan adózik a családi pótlék is, a GYES-hez és a nyugdíjhoz hasonlóan. Egyéb jövedelem és egyben adóterhet nem viselő járandóság lesz a családi pótlék 50-50%-a az együtt élő házastársak, élettársak esetében. Egyedülállónak a családi pótlék 50%-a minősül az adóterhet nem viselő résznek. A másik fele a jogosultnak nem bevétel, azt nem kell figyelembe venni.
Az adóterhet nem viselő járandóságról legkésőbb az első kifizetését követően nyilatkozni kell a munkáltatónak. Amennyiben a nyilatkozatban nincs feltüntetve az összeg, akkor a legmagasabb adókulccsal kell adóztatni a munkaviszonyból származó rendszeres és nem rendszeres bevételt! (16.§.)
Közeledik az iskolakezdés, a munkahely az idén adómentesen támogathatja dolgozóit.
Az a szülő jogosult az iskolakezdési támogatásra, aki családi pótlékra jogosult. A támogatás a tanév első napját megelőző és az azt követő 60 napon belül nyújtható adómentesen. Tehát július 1-től október 31-ig. Az összegkorlát a minimálbér 30%-a, azaz 21.450Ft. Mindkét szülő részesülhet a munkáltatójától ilyen támogatásban, függetlenül attól, hogy a szülők munkáltatója egybeesik, vagy sem. Több gyermek esetén az összeget gyermekenként lehet figyelembe venni. Például egy kétgyermekes családnál mindkét szülő, mindkét gyermekére tekintettel részesülhet adómentesen iskolakezdési támogatásban. Amennyiben a magánszemélynek több munkáltatója van, akkor mindegyik adhat adómentesen (az egyéb feltételek megléte esetén) iskolakezdési támogatást.
Mire használható fel?
Tankönyv, taneszköz, ruházat vásárlására, akár utalvány formájában is adható.
A sötét tervek szerint jövőre 32%-os adóterhe lesz.
Törökné Borka Edit
adótanácsadó