Az alkalmi munkavállalói kiskönyvvel történő foglalkoztatásról

Jogtudor - 2007-11-15

Napjainkban a munkavállalók foglalkoztatásának egyik lehetséges formája az alkalmi munkavállalói kiskönyvvel történő foglalkoztatás, mely az így foglalkoztatott munkavállalók közterheinek egyszerűsített módon történő megfizetésével segíti elő a foglalkoztatók jogszabályban foglalt kötelezettségeinek teljesítését. Ebben a formában lehetősége nyílik a vállalkozói tevékenységet nem folytató magánszemélyeknek is arra, hogy foglalkoztatóvá váljanak.

Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatásról szóló törvény szerint alkalmi foglalkoztatásnak minősül, ha a munkáltató ugyanazon munkavállalóval legfeljebb öt egymást követő naptári napig, egy naptári hónapon belül legfeljebb tizenöt naptári napig (kivéve a mezőgazdasági idénymunkát végző munkavállalót), illetve egy naptári éven belül legfeljebb 90 napig munkaviszonyt létesít. További feltétel, hogy a kifizetett napidíj egy naptári napra eső összege elérje az 1800 forintot, de ne haladja meg a 4600 forintot.

 

A magánszemélyek alkalmi munkavállalói kiskönyvet a területileg illetékes állami foglalkoztatási szervnél illetve megállapodás alapján a lakóhely szerint illetékes önkormányzat jegyzőjénél ellenszolgáltatás nélkül igényelhetnek.

 

Az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkozatásból származó jövedelem munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül. A személyi jövedelemadó szempontjából jövedelemként az ellátási alapot kell figyelembe venni. Amennyiben a magánszemélynek az alkalmi munkavállalás során megszerzett éves jövedelme a minimálbér tizenkétszeresét nem éri el és más összevonás alá eső jövedelme nincs, az alkalmi munkavállalás bérjövedelmét nem kell bevallania.

 

A foglalkoztatókat az alkalmi munkavállaláshoz kapcsolódóan az állami adóhatósághoz bejelentési kötelezettség terheli.

 

 

APEH Észak-alföldi regionális Igazgatóság