Az európai polgárok számára a lehető legegyszerűbb és a leginkább felhasználóbarát módszer kell ahhoz, hogy összegyűjthessék a közösségi szintű jogszabályok kezdeményezéséhez szükséges egymillió aláírást - nyilatkozta Göncz Kinga az után, hogy az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága ellenszavazat nélkül elfogadta a szocialista képviselő által kidolgozott bizottsági véleményt az állampolgári kezdeményezésről.
Az állampolgári kezdeményezésről zajló európai parlamenti egyeztetés és döntéshozatal egyik fontos állomásaként kedden az Állampolgári Jogi Bizottság elfogadta az előterjesztésről szóló véleményét, amelynek szerzői Göncz Kinga, a bizottság alelnöke és Cecilia Wikström svéd liberális képviselő voltak. Göncz Kinga sikernek ítélte, hogy a bizottság jóváhagyta azt a javaslatát, hogy az aláírásgyűjtésben részt vevők korhatárát csökkentsék 16 évre. Fontosnak tartom, hogy minél több fiatalt bevonjunk az európai ügyekkel kapcsolatos véleményalkotásba, és ennek egyik módja lehet, hogy számukra is biztosítjuk a sajátos uniós népszavazásban való részvétel és kezdeményezés lehetőségét - fejtette ki Göncz Kinga.
A szakbizottság úgy döntött, hogy - az Európai Bizottság eredeti elképzelésével szemben - elég a tagállamok egyötödéből összegyűjteni a polgári kezdeményezéshez szükséges egymillió aláírást, amelyeknek a hitelességét szúrópróbaszerűen a tagállamok fogják ellenőrizni. A parlamenti testület szerint 12 helyett 24 hónap álljon rendelkezésre a papíron és online egyaránt szervezhető aláírásgyűjtésre, a kezdeményezők pedig csak magánszemélyek lehessenek, elkerülendő a lobbisták túlzott befolyását. A bizottság támogatta azt a javaslatot is, hogy tegyük teljességgel átláthatóvá az aláírásgyűjtés folyamatát, vagyis a szervezőknek fel kell tüntetniük, hogy kik, milyen szervezetek és mennyi pénzzel támogatják a kezdeményezést.
Egyértelművé tették a képviselők azt is, hogy az Európai Unió értékeivel ellentétes javaslatokat már a kezdet kezdetén elfogadhatatlannak kell nyilvánítani - hangsúlyozta Göncz Kinga. A képviselő szerint a hatékonyságot és az egyszerűséget szolgálja az a döntés is, hogy az állampolgári kezdeményezések elfogadhatóságát elbíráló Európai Bizottságnak egy hónapon belül véleményeznie kell a felvetéseket. Háttér: Az állampolgári kezdeményezés lehetőségét a tavaly decemberben életbe lépett Lisszaboni Szerződés teremtette meg: ennek megfelelően egymillió uniós polgár az aláírásával kezdeményezhet közösségi szintű jogszabályokat. Hogy az új intézmény hogyan valósul meg a gyakorlatban, arról az Európai Parlament és a tagállamok közösen döntenek. Az állampolgári kezdeményezés parlamenti jelentéstevője Gurmai Zita szocialista és Alain Lamassoure francia néppárti képviselők. Az uniós népszavazás intézményéről több parlamenti bizottság is megalkotja a véleményét, az EP plenáris ülése pedig előreláthatóan decemberben dönt róla.