Az elmúlt napokban a médiában olyan hírek jelentek meg - kiemelve Debrecen városát -, hogy néhány hete jelentősen megnőtt a fegyverboltok gáz- és riasztó fegyver forgalma, egyes típusok már hiánycikknek számítanak. A Debreceni Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti Osztálya - mint engedélyező hatóság - 2008 decembere óta közel ugyanannyi viselési engedélyt ad ki havonta, ami azt is jelentheti, hogy az önvédelmi célra nagy számban megvásárolt gáz- riasztó fegyverek birtokosai jelentős részének nincs meg a szükséges engedélye a közterületen történő viselésre.
A vonatkozó jogszabályok alapján a fegyverviselés, mindenképpen engedélyhez kötött. Különbség van viszont a lőfegyver, és a gáz-és riasztófegyver között, hiszen a lőfegyvernél már a megszerzéshez is engedély szükséges, míg a gáz-és riasztó fegyvert engedély nélkül lehet megszerezni, tartani, csak a közterületen, nyilvános helyen történő viseléséhez szükséges hatósági engedély.
Gáz- és riasztófegyver - önvédelmi célú viselése - annak a személynek engedélyezhető, aki tizennyolcadik életévét betöltötte és nem áll a jogszabályban foglalt kizáró rendelkezések hatálya alatt.
Felhívjuk a lakosság figyelmét arra, hogy a fegyverboltban engedély nélkül megvásárolt gáz- és riasztó fegyver rendőrhatósági engedély nélkül csak otthon tartható, azok közterületen történő viselése jogszabálysértő.
Lőfegyverrel kapcsolatos szabálysértés: (a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény értelmében)
141. § (1) Aki
a) a lőfegyver vagy lőszer gyártására, tartására, kereskedelmére, javítására és használatára vonatkozó szabályokat megszegi,
b) lőfegyverdarabot vagy lőszerelemet engedély nélkül készít, megszerez, tart vagy forgalomba hoz,
százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(2) Aki
a) a légfegyver, gáz- és riasztófegyver, illetőleg hatástalanított lőfegyver gyártására, kereskedelmére, megszerzésére, tartására vagy használatára vonatkozó szabályokat megszegi,
b) a lőtér üzemeltetésére vonatkozó rendelkezéseket megszegi,
ötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
(3)
(4) Az (1)-(2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt az eljárás a rendőrség hatáskörébe tartozik.
(5) Azt a lőfegyverdarabot vagy lőszerelemet, amelyre nézve az (1) bekezdésben meghatározott szabálysértést elkövették, el kell, azt a légfegyvert, gáz- és riasztófegyvert, amelyre nézve a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott szabálysértést elkövették, el lehet kobozni.