Az új Áfa tv. 2008. január 1-óta szigorúbban határozza meg a mezőgazdasági termelőket megillető különleges jogállás feltételeit. 2008. december 31-ével valamennyi mezőgazdasági termelőnek felül kell vizsgálnia a kompenzációs felárra való jogosultságát, s amennyiben a különös jogállás bármely törvényi feltétel hiányában nem illeti meg, ezt a tényt 2009. január 15-ig kell az adóhatósághoz bejelenteni.
Az Áfa tv. szerinti mezőgazdasági tevékenységet végző vállalkozás (szervezeti formájától függetlenül) 2009-ben akkor jogosult kompenzációs felárra, ha:
1. 2008. évben meghatározó részben a mezőgazdasági tevékenységéből származott a bevétele, illetve
2. 2008. július 1-én a vállalkozása mikrovállalkozásnak, és
3. egyidejűleg önálló vállalkozásnak minősült.
Az első feltételnek a mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany akkor felel meg, ha 2008. évben a felvásárlási jegyre történő értékesítéseiből származó bevétele meghaladja az egyéb, áfa-alanyiságot eredményező gazdasági tevékenységéből származó (nettó) bevételét. Azon tevékenységek bevételét kell itt figyelembe venni, melyekről az adózó számlát, nyugtát állít ki, ideértve azt az esetet is, amikor a termelő a maga termelte mezőgazdasági terméket nem felvásárlónak értékesíti.
Ezen feltételt azonban nem kell teljesíteniük azoknak a termelőknek, akiknek az egyéb (mezőgazdasági tevékenység bevételén kívüli) bevétele nem haladja meg az 5 millió forintos értékhatárt.
A második feltétel szerint az adózónak - az ún. „kétéves szabály” figyelembe vételével - 2008. július 1-én mikrovállalkozásnak kell lennie. Az őstermelő magánszemélyek, közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezők, családi gazdálkodók minősítése a foglalkoztatotti létszám alapján történik: vállalkozásuk akkor mikrovállalkozás, ha a megelőző évben (2007) az éves (éves szintre vetített) foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb (a társas vállalkozások esetében további feltétel, hogy a vállalkozás megelőző éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege a 2 millió eurónak megfelelő forintösszeget nem haladja meg).
A kétéves szabályra tekintettel ezen feltétel alapján 2008. július 1-én is csak akkor veszíti el a termelő a mikrovállalkozási minősítést, ha a foglalkoztatotti létszám éves szinten két egymást követő évben (2006-2007.) haladja meg a 10 fős létszámot.
Értelemszerűen, ha az adózó nem végzi a tevékenységét már legalább két éve, ezen szempont alapján nem veszítheti el különös jogállását.
A harmadik feltétel azt a követelményt fogalmazza meg, hogy a termelő a 2008. július 1-én, az akkor fennálló állapot szerint önálló vállalkozás legyen, azaz ne minősüljön partnervállalkozásnak vagy kapcsolódó vállalkozásnak. A partnervállalkozássá történő minősítéshez már az is elegendő, hogy a mezőgazdasági termelő más vállalkozásban 25%-ot elérő részesedéssel bír (akár szavazati jog, akár jegyzett tőke alapján).
Fontos, hogy a több vállalkozásban fennálló részesedéseket nem kell összeadni, minden egyes vállalkozással szemben külön-külön kell vizsgálni, hogy köztük a partnervállalkozási viszony fennáll-e. Nem minősülnek továbbá partnervállalkozásnak a családi gazdálkodás tagjai, és a közös őstermelők az egymással fennálló kapcsolatuk viszonylatában; továbbá nem kell összeadni a családi gazdálkodók/közös őstermelők egyéni érdekeltségeit.
Kizáró ok azonban a közös őstermelés/családi gazdálkodás esetében, ha bármelyik tagra igaz, hogy más vállalkozásban 25%-ot meghaladó részesedéssel bír (azaz kompenzációs felárra a maga nevében nem lenne jogosult), mivel ezen gazdálkodási formák esetében a személyi jövedelemadó szabályai előírják, hogy a tagoknak az általános forgalmi adó tekintetében azonos jogállásúnak kell lenniük.
Ha a mezőgazdasági termelő magánszemély más vállalkozásban vezető tisztségviselő vagy felügyelőbizottsági tag, ez a tény önmagában nem alapozza meg a kapcsolt vállalkozási viszonyt.
APEH Észak-alföldi Regionális Igazgatóság