ÚJ ELŐÍRÁS 2009. FEBRUÁR 1-JÉTŐL A JÖVEDELEMKIFIZETÉSI LAPOKKAL KAPCSOLATBAN

Jogtudor - 2009-03-04

Ahogy 2008-ban, úgy 2009-ben is érvényes szabályozás az, hogy a kifizetőnek és a munkáltatónak olyan bizonylatot kell kiállítania, és a kifizetéskor átadnia, amelyből kitűnik a magánszemély bevételének teljes összege és jogcíme, az adóelőleg, adó, adókedvezmény, a járulék, valamint a kifizetőt és a munkáltatót terhelő társadalombiztosítási járulék alapjául szolgáló összeg, illetve a kifizetőt, munkáltatót terhelő társadalombiztosítási járulék, valamint a levont adóelőleg, adó, járulék összege.

Új szabály viszont 2009. február 1-jétől, hogy a munkáltatónak és a rendszeres kifizetést teljesítő kifizetőnek a kifizetést alátámasztó bizonylaton fel kell tüntetnie az előző időszakban teljesített kifizetést terhelő, és általa megfizetett adó- és járulékkötelezettségek jogcímenkénti összegét.

 

Könnyű a dolgunk akkor, amikor a társaság időben és teljes mértékben megfizeti az adókat és járulékokat, mert akkor az előírt kötelezettségek és a teljesített kötelezettségek megegyeznek. Ha azonban a társaság nem fizeti meg teljes mértékben valamelyik adót vagy járulékot, akkor egy kicsit nehezebb a dolgunk, miután a társaságok nem dolgozónként, illetve nem magánszemélyenként fizetik meg az adót, illetve járulékokat. Akkor, ha ez utóbbi eset áll fenn, egy arányt célszerű képezni a teljesített, illetve az előírt előző időszaki kötelezettség vonatkozásában adónemenként (Teljesített kötelezettségek / Előírt kötelezettségek) és az adott dolgozónál ezt az arányt kell figyelembe venni az információ szolgáltatásnál, illetve feltüntetni a dolgozóhoz kapcsolódó adó, járulék értéket korrigálva a kiszámított százalékkal a megfelelő dokumentumnál.