„Első lépés” – alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkezők képessé tevő és önálló életvitelt elősegítő programjai

...kontra - 2009-08-26
Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület 2009. augusztus 1. és 2011. január 31. között valósítja meg TÁMOP 5.3.1 „Első lépés” – alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkezők képessé tevő és önálló életvitelt elősegítő programjai keretében „Munkába lépés” című projektjét.

Az Országos Tranzitfoglalkoztatási Egyesület 2009. augusztus 1. és 2011. január 31. között valósítja meg TÁMOP 5.3.1 „Első lépés” – alacsony foglalkoztatási eséllyel rendelkezők képessé tevő és önálló életvitelt elősegítő programjai keretében „Munkába lépés” című projektjét.

 

A 18 hónapig tartó projekt 4 településről 45, gyermeknevelésből a munkaerőpiacra visszatérni szándékozó nőt segít abban, hogy alapismereteik pótlását és kulcsképességeik fejlesztését követően képzésbe kerüljenek, vagy elhelyezkedjenek a munkaerő-piacon.

 

A projekt keretében Debrecen, Mikepércs, Hajdúbagos és Sáránd területén élő, gyesről, gyedről, főállású anyaságból a munkaerőpiacra visszatérni szándékozó, hátrányos helyzetű, maximum 8 általános iskolai végzettséggel rendelkező nők számára nyújtunk segítséget abban, hogy megtalálják a számukra megfelelő képzési, illetve munkalehetőséget.

A projekt célcsoportját azok a többszörösen hátrányos helyzetű nők alkotják, akik maximum 8 általános iskolát végeztek, kb. negyedük szegregált lakókörnyezetben él, 50 %-uk Debrecen vonzáskörzetében lévő településekről érkezik. A roma származásúak aránya minimum 12 %.

A résztvevők mintegy fele regisztrált ellátatlan vagy inaktív, vagy legalább 5 éve nem dolgozik, ill. munkatapasztalattal még nem rendelkezik.

 

A gyermekgondozási szabadság lejárta után a munkaerőpiacra visszatérni kívánó nők aránya növekszik, már csaknem 70%-uk szeretne (újból) dolgozni. A nagy többség számára, különösen a munkaerőpiactól tartósan távol lévő, a gyes-t és a gyet-et igénybe vevők esetében, a korábbi munkahelyre való visszatérés egyre nehezebb.

Különösen nehéz helyzetben vannak azok a gyermekes nők, akik alacsony iskolai végzettségűek, semmilyen szakképesítéssel nem rendelkeznek, ha volt is munkatapasztalatuk, gyermekük megszületése előtt, az időközben megkopott, ismereteik elavultak, alapkészségeik pedig gyengék, ezek fejlesztése nélkül szakképzésbe nem képesek bekapcsolódni. Már egy, a munka világától távol töltött év esetében is jelentősen csökken annak az esélye, hogy az álláskereső segítség nélkül visszailleszkedjen a munkaerő-piacra, több éves távollét esetén ez a hatás fokozottan tapasztalható. A munkaügyi kutatások rámutatnak, hogy a munkaadók számára a tárgyi tudás mellett a munkavállaláshoz kapcsolódó kulcsképességek megléte rendkívül fontossá vált, így a tudás fogalma jelentősen megváltozott, tágabban értelmezhető. Ezek a kulcsképességek teszik motiválttá, képessé a résztvevőket az aktivitásra, a tanulásra és az elhelyezkedésre. A gyermekgondozásból visszatérni szándékozó nőknek sok esetben arra is szükségük van, hogy megtanulják a családi teendőiket összeegyeztetni a munka világával.

 

 

 

A projektben nyújtott képzés eredményeként a projekt 45 résztvevője jut pozitív eredményhez azáltal, hogy részt vesz a munkavállaláshoz és képzésbe kapcsolódáshoz szükséges kulcsképességek fejlesztésében és alapismeretek pótlásában. Hosszabb távon gyermeknevelési módszereik, ismereteik fejlődése miatt felkészültebbek lesznek az anyai szerepükre.

Közülük legalább 36 fő arra válik képessé, hogy a projektből való kilépését követően sikeresen bekapcsolódhasson valamely hagyományos képzésbe, vagy visszatérjen az elsődleges munkaerőpiacra.