Ezt arra alapozzák, hogy elsősorban a júliusi, augusztusi és szeptemberi allergia elleni készítmények vásárlása hozható összefüggésbe a parlagfűvel, a többit más allergének okozzák.
Hazánkban minden ötödik ember szenved allergiás megbetegedésben, s legtöbben a parlagfűre érzékenyek. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat azért építette ki 19 állomáson a pollenmonitorozást, hogy az egész országot lefedje és heti pollenjelentést adjon közre. Azzal is ösztönzik az embereket környezetük tisztán tartására, hogy a gyommentes házakat „Parlagfűmentes ház” matricával jelölik meg, eddig az önkormányzatok fele, 1556 település csatlakozott az akcióhoz, s 67 ezer matricát ragasztottak ki. A Nemzeti környezet-egészségügyi akcióprogram keretében pedig összehangolt felvilágosítás folyik a régiókban – tájékoztatott az egészségügyi államtitkárság.
Sok megyében repülőgépről készített fotókon rögzítik a parlagfüves területeket, még sincs jelentős előrelépés az irtásban. Ugyanis hiába irtja ki valaki a földjéről a gyomot, ha a szomszédjában lévő gazda rá sem hederít – ez esetben garantált a folyamatos parlagfűfertőzés.
Javában tart a parlagfűszezon, s a sok eső miatt elburjánzott gyomnövény élete a fagyokig is kitarthat. Azért fontos az irtás, mert a fű pollenjeit 100 kilométerre is szétszórhatja a szél. S bár a parlagfüves területek tulajdonosaira akár ötmillió forintos bírságot is kiszabhatnak a hatóságok, tavaly mégis meghaladta a 700 ezer hektárt hazánkban az erősen fertőzött terület, s az idén sem számíthatunk jobbra. Összesített adat egyelőre nem áll rendelkezésre a különféle hatóságok által kiszabott büntetésekről.