Cseh lapok a magyar kormánynak a Soros-alapítvány által támogatott civil szervezetek elleni lépése, a Politico című brüsszeli hírportál pedig a paksi atomerőmű-bővítés uniós engedélyezése kapcsán foglalkoztak csütörtökön Magyarországgal.
Annak ellenére, hogy Soros György a 90-es években ott állt Orbán Viktor és pártja politikai pályájának kezdetén, és Soros milliói nélkül Orbán nem tanulhatott volna az Oxfordi egyetemen, a Fidesz pedig nem vált volna olyan gyorsan erős párttá, a magyar származású amerikai milliárdos ma a magyar kormányzat "legfőbb ellenségének" számít, és Budapest törvényt készül elfogadni, amellyel kiűzhetné a Soros által támogatott szervezeteket Magyarországról - írja a Mladá Fronta Dnes című cseh liberális napilap.
A Soros-alapítványnak hasonló problémái vannak Oroszországban, s a magyar módszer is, amellyel el akarják űzni Sorosékat, "nagyban hasonlít az oroszok alkalmazta módszerhez" - mutat rá az újság.
- Az illetékes orosz bíróság elrendelte, hogy foglaljanak le 564 millió rubelt (több mint 2,7 milliárd forintot) és 15 ingatlant Alekszej Uljukajev korrupcióval vádolt volt orosz gazdaságfejlesztési miniszter vagyonából - közölte a Kommerszant című napilap szerdai számában Igor Krasznov, az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) elnökhelyettese.
Uljukajevet azzal vádolják, hogy 2 millió dollár csúszópénzt fogadott el annak fejében, hogy tavaly hozzájárult a Basnyefty olajvállalatnak a Rosznyefty által történő felvásárlásához. A minisztert, aki tagadja bűnösségét, novemberben vették őrizetbe és fosztották meg hivatalától.
A bíróság decemberben Uljukajev 10 földtulajdonát és a Szmolenszk megyei házát foglaltatta le.
A törvényszék kedden, több ismert orosz gazdasági vezető Uljukajevet méltató írásos jellemzése ellenére elutasította a volt gazdasági miniszternek azt a kérését, hogy házi őrizetét enyhítsék lakhelyelhagyási tilalomra. A nyomozás lezárásának határidejét a bíróság május 15-ig meghosszabbította.
Az Egyesült Államok jobb és erősebb lett az elmúlt nyolc évben - mondta utolsó elnöki beszédben Barack Obama Chicagóban, nem messze az első elnöki győzelmi beszédének helyszínétől. Chicago üdvrivalgással és üdvözlő feliratokkal fogadta Obamát.
A beszédet többször ütemes taps szakította meg, a hallgatóság soraiból nem egyszer bekiabáltak: "még négy évet!". Obamát szemmel láthatóan meghatotta a fogadtatás.
A mintegy háromnegyedórás, érzelmektől sem mentes beszédben az elnök mindenekelőtt választóinak és támogatóinak mondott köszönetet az elmúlt nyolc évért. "Jobb elnököt és jobb embert csináltak belőlem" - mondta. Elmondta, még mindig sok a tennivaló. "Amerika különlegessége abban rejlik, hogy mindig képes a változásra, a megújulásra" - hangoztatta az elnök. Hangsúlyozta, hogy nyolc évnyi elnökség után is változatlanul hisz a változás erejében. Obama egységre buzdította az amerikaiakat, "bármilyen különbségek legyenek is közöttünk". Elismerte, hogy a faji kérdés változatlanul megosztja az amerikai társadalmat, és nyomatékosította, hogy a faji megkülönböztetés ellen még többet kell tenni. Az ezzel kapcsolatos törvények szükségesek, de önmagukban nem elegendőek. "A szíveket kell megváltoztatni" - mondta a távozó elnök.
- Nem sértette meg a vallásszabadsághoz fűződő jogot az a svájci iskola, amely nem engedélyezte két muzulmán diáklány felmentését a fiúkkal közös úszásoktatás alól - mondta ki ítéletében az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) kedden.
- Az Iszlám Állam (IÁ) terrorista szervezet Aamák nevű hírportálján közölte, valamint videofelvétellel is alátámasztotta, hogy felrobbantotta az INA horvát olajipari vállalat Hajána nevű gáz- és olajlelőhelyét a szíriai Homsz városától nem messze - írta a Vecernji List című horvát napilap hétfőn. A horvát külügyminiszter megerősítette a hírt.
A szíriai helyzet miatt a Mol irányítása alatt álló horvát társaság 2012 óta feladta ottani mezőit, de hírek szerint a kitermelés azóta is folyt.
- Moszkvában mínusz 28,5 Celsius-fokra csökkent a hőmérséklet, de az orosz főváros közelében mértek 30 foknál is nagyobb hideget - közölte vasárnap az orosz meteorológiai szolgálat.
Klinben mínusz 35,9, Dmitrovban és Volokalamszkban pedig mínusz 33,2 fokot mutatott vasárnapra virradóra a hőmérő. Oroszország központi régiójában 12-15 fokkal van hidegebb az ilyenkor megszokottnál.
Moszkvában idén eddig a legnagyobb hideget, mínusz 29,9 fokot szombatra virradóra, az ortodox karácsony hajnalán mérték. Ezzel megdőlt a 125 éves napi hidegrekord.
- Több ezren tüntettek szombat este Tel-Avivban az Azaria-ügy nyomán megjelent uszítás ellen, a nemzeti egységért és a megfenyegetett vezérkari főnök melletti szolidaritás jegyében - jelentette vasárnap a Jediót Ahronót című izraeli újság honlapja, a ynet.
Egy civil felhívás nyomán ezrek gyűltek össze szombat este Tel-Aviv legnagyobb terén, a központi Rabin-téren, hogy jelenlétükkel tiltakozzanak az utóbbi napokban Izraelt megrázó erőszakos, és a hadsereg vezetése ellen is uszító megnyilvánulásokkal szemben, s erősítsék a társadalmi szolidaritást.
A skót miniszterelnök szerint "egy időre" lekerülhetne a napirendről az újabb népszavazás Skócia függetlenségéről, ha az Egyesült Királyság úgy lép ki az Európai Unióból, hogy megőrzi hozzáférését az EU egységes belső piacához.
Nicola Sturgeon a BBC rádió skóciai regionális hírmagazinjának pénteki adásában kijelentette: a skót kormány politikájának "általános iránya továbbra is a függetlenség felé mutat", de ezt "rövid távon félre lehet tenni" bizonyos feltételek teljesülése esetén.
- Az oktatási kerettörvényhez illeszkedő külön törvényben készül szabályozni a kisebbségi nyelveken szervezett oktatást a Bukarestben beiktatásra váró új szociálliberális kormány - egyebek között ez derül ki a parlament honlapján szerdán közzétett kormányprogramból.
Az ágazati politikákat 170 oldalon részletező kormányprogram a kulturális fejezetben kétoldalas alfejezetet szán a kisebbségnek.
"Románia kormánya tenni fog azért, hogy a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyeknek biztosított legyen a joguk etnikai önazonosságuk megőrzéséhez és szabad gyakorlásához oly módon, hogy korlátlanul megnyilvánulhassanak a közéletben, közigazgatásban, igazságszolgáltatásban, a kultúra, a nyelv, a vallás, az oktatás területén, Románia alkotmányának, az ország európai uniós integrációja során vállalt kötelezettségeinek, valamint a vonatkozó nemzetközi előírásoknak megfelelően" - olvasható a Szociáldemokrata Párt (PSD) és liberális koalíciós partnere, az ALDE közös kormányprogramjában.
Az előző kormányokhoz hasonlóan a szociálliberális koalíció is megígéri, hogy támogatja a kisebbségi törvény elfogadását, amelynek tervezete 2005 óta vár elfogadásra a bukaresti parlamentben.
A kormányprogram támogatást ígér a kisebbségek kulturális intézményeinek, "ingó és ingatlan" kulturális örökségének ápolásához. A kabinet gyorsítani fogja az egyházi és közösségi ingatlanok visszaszolgáltatásának folyamatát - olvasható a dokumentumban.
- A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) képviselőházi és szenátusi frakciói közösen döntenek majd arról, hogy adott esetben bizalmat szavaznak-e egy Sorin Grindeanu vezette kormánynak, a szociáldemokraták újabb kormányfő-jelöltje azonban tudomásuk szerint nem tett olyat, amely kizárná, hogy megszerezze a magyar érdekképviselet támogatását - közölte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke csütörtökön.
Az idei esztendő az Egyesült Államokban az elnökválasztás jegyében telt, megannyi vitával és szenvedéllyel, támadással és ígérettel, durvasággal és alpári stílussal, és rejtőzködő - vagyis politikai álláspontjukat nyilvánosan kifejteni nem akaró - választóval.
Az elnökválasztás évét jól jellemezte Peggy Noonan újságírónő egyik története a The Wall Street Journal című lapban. Noonan az amerikai újságírás egyik "nagyágyúja", valaha Ronald Reagan elnök egyik beszédírója volt, s jelenleg állandó rovata van a The Wall Street Journalnél. Története még szeptemberi, tehát az elnökválasztás előtti. Noonan Manhattanben találkozott az egyik barátjával, s amikor azt tudakolta tőle, hogy a novemberi elnökválasztáson hogyan dönt majd, a férfi így válaszolt: "pontosan tudom, mit teszek. Egyike leszek annak a legalább negyvenmilliónyi amerikainak, aki tagadni fogja, hogy Donald Trumpra szavazott, de rá szavazok majd én is".
A németek többsége szerint nincs összefüggés a Berlinben karácsony előtt elkövetett iszlamista terrormerénylet és Angela Merkel kancellár menekültpolitikája között - mutatta ki egy szerdán ismertetett felmérés.
A Forsa közvélemény-kutató társaság adatai szerint a december 19-én egy karácsonyi vásár ellen elkövetett merénylet óta erősödött a kancellár pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségének támogatottsága; a pártszövetségre 38 százalék szavazna, ha most vasárnap lenne a szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás, ami 2 százalékpontos emelkedés az egy héttel korábbihoz képest
- Csaknem hároméves mélypontra gyengült a román lej az euróval szemben, amit az elemzők - a regionális tendenciákon kívül - a bukaresti kormányalakítás körüli politikai bizonytalansággal, a jobboldali államfő és a december 11-i parlamenti választásokon győztes szociálliberális koalíció közötti feszültségekkel magyaráznak.
Több mint hatvanezer háztartás maradt áram nélkül a Lengyelországban hétfő este óta tomboló vihar miatt, hét ember megsérült, a szél háztetőket rongált meg és fákat döntött ki.
Pawel Fratczak, a tűzoltóság szóvivője szerda reggel azt közölte, hogy az utakra és autókra dőlt fák és faágak miatt öten megsérültek, és munka közben megsérült két tűzoltó is. A tűzoltóságot hétfő este óta csaknem háromezerszer riasztották az utat eltorlaszoló, kidőlt fák és leszakadt elektromos vezetékek miatt. Az erős szél 184 épület, köztük 135 lakóház tetejét is megrongálta.
A kedd délutáni órákban országszerte több mint 60 ezer háztartás maradt áram nélkül, szerda reggelre ez a szám kevesebb mint 13 ezerre csökkent. A vihar fokozatosan csillapodik.
Izrael visszafogja a diplomáciai érintkezést a megszállt palesztin területeken lévő zsidó telepek bővítésének leállításáról szóló ENSZ biztonsági tanácsi határozatot aláíró országokkal - jelentette a helyi média.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök utasította kabinetjének tagjait, hogy ne vegyenek részt semmilyen tárgyaláson az ENSZ BT határozatát megszavazó országok képviselőivel, és csökkentsék utazásaikat ezekbe az államokba.
Hagyjuk el a múlékonyt és a lényegre törekedjünk, az élet apró és kicsi dolgaiban találunk Istenre - mondta Ferenc pápa homíliájában a Szent Péter bazilikában bemutatott szentmisén szombat este.
Az egyházfő kijelentette: hagyjuk, hogy a jászolban született gyermek megszólítson bennünket, de halljuk meg azoknak a gyermekeknek is a szavát, akiket ma nem bölcsőben helyeznek el, nem egy édesanya és édesapa szeretete simogat, hanem nyomorúságban, a bombázások miatt óvóhelyeken, a nagyvárosok járdáin vagy egy emberekkel teli hajó mélyén fekszenek.
"Hagyjuk magunkat megszólítani a gyerekektől, akiket nem engednek megszületni, akik sírnak, mert senki sem enyhíti éhségüket, akik a kezükben nem játékot, hanem fegyvert fognak" - mondta Ferenc pápa.
Az európai iszlamista terroristák útja Olaszországon keresztül vezet - írta az Il Giornale című olasz napilap csütörtökön, arra keresve választ, hogy a berlini merényletek elkövetésével gyanúsított tunéziai állampolgárságú Anis Amrit, aki 2011-től Olaszországban börtönben is ült, miért nem tudták visszatoloncolni hazájába.
Parlamenti együttműködésről szóló megállapodást kötött a kormányalakításra készülő szociálliberális koalíció pártjaival - a parlamenti mandátumok több mint 47 százalékával rendelkező Szociáldemokrata Párttal (PSD) és a hatszázalékos súlyú Liberálisok és Demokraták Szövetségével (ALDE) - a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerdán.
Ankarai nagykövetének meggyilkolása után Oroszország befagyasztja a Törökországgal a vízummentességről folytatott tárgyalásokat - jelentette szerdán orosz diplomáciai forrásokra hivatkozva az Izvesztyija című kormányhoz közeli napilap.
A lap informátora szerint Törökországnak fokoznia kell az országba érkező külföldiek biztonságát és garantálnia kell a tüzetes vizsgálatot minden olyan személy esetében, aki Oroszországba kíván utazni.
"A minapi tragikus események és egy sor más incidens miatt Moszkva nem kész arra, hogy vízummentes beutazást biztosítson a török állampolgárok számára" - mondta a meg nem nevezett forrás.
Francois Hollande francia államfő és Angela Merkel német kancellár kedden egyetértett abban, hogy a "terrorizmus elleni könyörtelen harc nem mehet a demokráciáink értekeinek és az életmódunknak a rovására" - közölte kedden a francia elnöki hivatal a két ország vezetőinek telefonbeszélgetését követően.
Az Élysée-palota közleménye szerint a berlini karácsonyi vásárban kamionnal elkövetett, 12 halálos áldozatot követelő tömeges gázolás után a francia elnök felhívta telefonon a német kancellárt, és kifejezte "mély együttérését, barátságát és Franciaország szolidaritását".
"A franciák tudják, hogy mi a jelentősége a támogatási megnyilvánulásoknak a gyász szomorú óráiban" - írta az elnöki hivatal.
Francois Hollande és Angela Merkel "megerősítették, hogy a francia és német biztonsági erők teljes készültségben vannak, hogy felvegyék a harcot a terrorizmus ellen, és az európai szinten meghozott intézkedéseket megvalósítsák".
Abban is egyetértettek, hogy "a terrorizmus elleni könyörtelen harc nem mehet a demokráciánk értekeinek és az életmódunknak a rovására" - olvasható a közleményben.
Az elmúlt két évben Franciaországban sorozatosak voltak az iszlamista merényletek, amelyekben 238-an vesztették életüket.