A Magyar Katolikus Egyház fenntartásában működő 358 köznevelési és szakképzési intézményben csaknem 150 000 tanuló és 14 500 pedagógus kezdte meg a 2023/2024-es tanévet - olvasható a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia MTI-hez eljuttatott keddi közleményében.
Hozzátették: a katolikus köznevelési és szakképzési intézmények többsége többcélú, sok helyen az óvodától a középiskoláig biztosított a gyerekek nevelése. A 358 katolikus fenntartású intézményben 771 intézményegység működik.
Az idei tanévtől öt intézmény fenntartását vette át a Magyar Katolikus Egyház, további két intézmény új feladattal, óvodával, általános iskolával bővült - írták.
Kitértek arra: a Katolikus Pedagógiai Intézet (KaPI) az idei tanévben kiemelten foglalkozik a teremtésvédelemmel és a gyermekvédelemmel.
A katolikus köznevelési intézményekben dolgozó pedagógusok az idei tanévtől 60 órás, az egész tanévet átfogó gyermekvédelmi képzésen vehetnek részt.
Emellett nemcsak az egyes pedagógusok, hanem komplett tantestületek is jelentkezhetnek képzésekre, szakmai napokra, amelyek témái lehetnek a függőségek, az esetmegbeszélés, az áldozattá és elkövetővé válás megelőzése és az internetbiztonság.
Azt is írták: a KaPI tíz kiemelt témában online műhelymunkára is hívja a pedagógusokat: egészségfejlesztés, érzelmi intelligencia, esélyegyenlőség, függőségek, agresszió, az online világ kihívásai, öngyilkosság és önsértés, családi életre nevelés, szexuális bántalmazás, bűnmegelőzés.
A gyermekvédelem mellett a teremtett világ védelme is kiemelt téma lesz az idei tanévben. A KaPI és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hároméves közös munkát indít szeptemberben, az együtt gondolkodás alapja Ferenc pápa Laudato si' (Áldott légy) kezdetű enciklikája - olvasható a közleményben.